Jiří Rusnok: Co svět světem stojí a stát bude, nějakých měn bude zapotřebí vždy

08.12.2019 13:59

Poselství guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka

Jiří Rusnok: Co svět světem stojí a stát bude, nějakých měn bude zapotřebí vždy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Jiří Rusnok
reklama

Vlastní měna bývala považována za významný znak státní suverenity a dokonce i za zdroj národní hrdosti. Takto k tomu přistupovali zakladatelé Československa před sto lety, jakož i celé generace politiků a významných národohospodářů, kteří později rozvíjeli jejich odkaz. Dnes již národní sentiment vázaný na vlastní měnu není tak silný jako v minulosti. Je jiná doba. O to větší důraz však klademe na její praktické stránky: chceme, aby naše koruna byla stabilní a pevná, aby byla skutečným a dlouhodobým uchovatelem hodnoty a ne jen pouhým zprostředkovatelem našich každodenních transakcí. Setrvalé držení vlastní měny vyjadřuje víru v budoucnost, naopak útěk od měny je neklamným znakem jejího selhání.

Někdy se nám může zdát, že stabilní měna je samozřejmostí podobně jako voda tekoucí z kohoutku nebo světlo, otočíme-li vypínačem. Měna však nevzniká mimo nás, nepadá z nebe a neexistuje ve vzduchoprázdnu. To my ji tvoříme svými každodenními rozhodnutími, svým kvalifikovaným úsudkem a svými znalostmi. Měna je tak především svědectvím o nás samých, o naší odbornosti, o naší odpovědnosti, o naší prozíravosti a leckdy i o naší odvaze.

Jsem přesvědčen, že co svět světem stojí a stát bude, nějakých měn bude zapotřebí vždy. Zcela jistě nebudou mít v daleké budoucnosti tu podobu, jakou známe dnes, zejména mluví-li se stále častěji o již docela brzkém přechodu k bezhotovostní ekonomice. Nevím, jestli v peněženkách našich potomků, či spíše na jejich virtuálních elektronických účtech, budou za padesát či za sto let koruny, eura, bitcoiny nebo nějaká jiná doposud neznámá a nezrozená měna. Vím ale jistě, že ti, kteří za ní budou stát, budou muset být velmi kvalifikovaní, vynalézaví a zodpovědní podobně, jako byli ti, kteří stáli při zrodu naší koruny.

Naší české koruně přeji plné zdraví po celou dobu její příští existence. Ať nám spolehlivě slouží v dobách růstu i ve chvílích nejistot, ať je trvalou kotvou v rychle se proměňujícím ekonomickém světě a ať je svědectvím o odhodlání všech jejích budoucích strážců, kteří se třeba ještě ani nenarodili. Dojde-li jednou k jejímu nahrazení měnou jinou, ať i ta přinese této zemi stabilitu, prosperitu a víru v budoucnost, jako se o to dnes snažíme my. Všem svým následovníkům přeji v naplňování tohoto poslání hodně zdaru, vnitřní uspokojení i nezbytnou pokoru. Věřím, že si naši vnuci a pravnuci dobrou a spolehlivou měnu zaslouží.

Jiří Rusnok

Vyšlo na webových stránkách České národní banky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stanislav Zapletal: Metody práce politického vysílání České televize

12:41 Stanislav Zapletal: Metody práce politického vysílání České televize

Metody práce České televize jsem se začal zabývat až potom, co jsem se dověděl, že v ní také pracuj…