Jiří Rusnok: Za co vděčíme Zemanovi? Za hodně

25.01.2013 17:05

Ekonom Jiří Rusnok byl ministrem financí ve vládě Miloše Zemana. Prezidentského kandidáta si váží dodnes a nepochybuje o jeho prozápadním směřování a výrazných intelektuálních schopnostech.

Jiří Rusnok: Za co vděčíme Zemanovi? Za hodně
Foto: archiv redakce
Popisek: Ekonom a exministr průmyslu a obchodu Špidlovy vlády Jiří Rusnok

Miloše Zemana znám poměrně dobře osobně z doby krátkého společného působení v jeho vládě v letech 2001 až 2002. Jeho přednášky na Novotného lávce jsem hltal už jako student VŠE na počátku 80. let minulého století. Osobně jsme se poprvé potkali někdy v roce 1986. To si ale dnešní kandidát na prezidenta asi nebude pamatovat.

Miloš Zeman byl úspěšným předsedou vlády v nelehké době konce 90. let a počátku nového tisíciletí. Zemi převzal ve složité situaci, kdy na rozdíl ode dneška Evropa vesměs solidně ekonomicky rostla, avšak v Česku jsme zažívali první výraznou krizi hospodářství od vzniku samostatného státu.

Ekonomika poprvé klesla v roce 1997 a opět i v roce následujícím. Kumulovaně se HDP snížil za oba roky o 1,1 procenta v reálných cenách. Ekonomický růst se podařilo obnovit v následujících letech, v roce 1999 dosáhl růst HDP +1,7 procenta, v roce 2000 +4,2 procenta, v roce 2001 +3,1 procenta a konečně v roce 2002 +2,1 procenta.

Značnou zásluhu na obnovení kondice české ekonomiky měla úspěšná aktivita vlády na podporu investic založená na systému investičních pobídek. Zde zdůrazňuji, že tato pravidla, běžná v celém vyspělém světě, podporovala veškeré přímé investory, kteří splnili předepsaná kritéria, především tedy minimální velikost investice. Díky silnému přílivu těchto investic (v podkapitalizované zemi logicky zejména zahraničních) v následujících asi pěti až sedmi letech vznikla v Česku robustní a vesměs velmi moderní průmyslová základna, díky níž si dodnes česká ekonomika vede více než solidně.

Mediální agentury pracující ve prospěch Karla Schwarzenberga se poměrně úspěšně snaží vykreslit Miloše Zemana jako jakéhosi kryptokomunistu s podporou pochybných domácích a cizích (rozuměj ruských) zájmových skupin. Byl to přitom právě Miloš Zeman a jeho vláda, kdo úspěšně privatizoval české polostátní banky do rukou západoevropských bankovních skupin.

Mimo jiné díky tomu a díky tehdejšímu bolestivému oddlužení těchto bank máme dnes patrně nejzdravější bankovní sektor v Evropě. Byl to právě Miloš Zeman a jeho vláda, kdo přivedl zemi do NATO. Za Zemanovy vlády (ve které byl hlavním legislativcem dnešní předseda Ústavního soudu) byly úspěšně dokončeny přístupové rozhovory s EU a de facto tak byl i dokončen proces utváření legislativního rámce právního státu s tržní ekonomikou.

Miloš Zeman je muž, který se skvěle orientuje v dnešním komplikovaném politickém a ekonomickém světě. V tomto kontextu velmi dobře chápe, jak důležité pro zachování jisté ekonomické, ale i politické suverenity země jsou mimo jiné otázky energetické, ale i potravinové bezpečnosti.

V české politické tradici jsou osobě prezidenta republiky přikládány téměř nadpozemské možnosti a jsou pak s jeho funkcí poněkud naivně spojována nerealistická očekávání. Doporučuji zůstat nohama na zemi. Jsme malá země uprostřed Evropy, která jako celek neprožívá zrovna nejlepší etapu svých bohatých dějin.

Potřebujeme proto prezidenta oplývajícího širokým vzděláním a rozhledem, zkušeného v politickém řemesle, aktivního a stále disponujícího dostatečnou osobní energií pro výkon této exekutivní funkce.

Nepochybuji o tom, že právě takový je Miloš Zeman. Člověk pevných zásad a přesvědčení. Současně vlastenec a bytostný demokrat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Rusnok

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Proč jste odpískali jednání o penzích?

Nemyslíte, že jste tím koalici nahráli na smeč, že bude tvrdit, jak ona něco prosadila, že vás přizvala k jednání, ale vy jste to odmítli? Kdybyste jednali dál, mohli jste předložit vlastní návrhy, možná by neprošli, ale bylo by evidentní, že jste je podali a chtěli jste reformu, která je potřeba ře...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Rezignujte!

14:46 Milan Knížák: Rezignujte!

Výzva rektorce Akademie výtvarných umění k rezignaci.