Jiří Vyvadil: Evropa musí zažít pořádný výprask, aby mohla jít nahoru

08.03.2015 16:02

Říkám–li Evropa, mám tím na mysli současné evropské elity, mám tím na mysli ty evropské politiky, kteří po 25 let prováděli čím dál tím zhoubnější politiku a dovedli Evropu tam, kde je: trvale na balanci války s Ruskem, s balvanem nejrozvrácenější země euroasijského kontinentu – Ukrajinou na noze, se statisíci islámských džihádistů chystajících proniknout přes Itálii a Řecko a s vnitřním potencionálním nepřítelem usazených islamistů v západní Evropě, s eurem, které přivedlo do zoufalých poměrů ekonomického propadu a růstu nezaměstnanosti celé jižní křídlo EU.

Jiří Vyvadil: Evropa musí zažít pořádný výprask, aby mohla jít nahoru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil
reklama

Jak to řekl ministr zahraničních věcí Nikos Kotzias v pátek po unijním zasedání ministrů zahraničí v Rize „půjde o miliony přistěhovalců a tisíce džihádistů, kteří přijdou do Evropy, pokud se Řecko ekonomicky zhroutí“. Zároveň dodal, že „západní Balkán je destabilizovaný“. Podle něj tvoří Ukrajina, Sýrie, Irák a severní Afrika jednu hrozivou „kosu“, která je připravená seknout.

Řecko má v ruce několik trumfů a Evropa by si fakt neměla vyskakovat. Může vystoupit z NATO, následně může povolit vojenskou základnu Ruska na svém území. Což jistě udělá s radostí. A nebo ještě lépe – bude blokovat absurdní rozhodnutí tohoto NATO. A může blokovat všechna rozhodnutí EU, i kdyby odešlo z eurozóny.

Že vývoj půjde podobnými cestami jako v Řecku, je jasné. Jednoznačně Syrize fandím a jednoznačně jsem přesvědčen, že nemůže prohrát. To jen naši havlističtí komentátoři, kteří dosavadní cestu Evropy pokládají jako jedině správnou, se mohli dočasně zalykat představami, že bude Řecko poraženo.

A přijdou další země. Španělští Podemos jsou stejně revoluční jako Syriza a téměř bych řekl že by si dosavadní pravicový premiér po letech drastických škrtů měl již začít balit, radostí budou volby ve Velké Británii. Cameron, jeden z největších protiruských jestřábů, určitě premiérem nebude.

Často se mi vytýká, že nenávidím Západ. To je ovšem omyl. Já nenávidím tuto podobu Západu, který nás všechny - i s poslušným přikyvováním naší vlády - vede do zkázy. A lidí se stejnými názory jsou nás po celé Evropě desítky a možná stovky miliónů. Tuto Evropu chceme od základu změnit. Chceme Evropu přátelskou, se smysluplně rozvíjející prorůstovou politikou, okamžitě ukončující ukrajinské dobrodružství a prosazující myšlenku užitečné spolupráce Evropské unie a Euroasijského svazu.

A aby se tak stalo, musí Evropa zažívat zemětřesení dosavadních politických elit. A potom máme naději, že se z toho nějak vyhrabeme.

Publikováno se souhlasem vydavatele 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vasevec.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Šéfredaktor Práva plačící…

18:57 Jiří Paroubek: Šéfredaktor Práva plačící…

Text šéfredaktora Práva, druhdy „nezávislého levicového deníku“, „Když všichni mlčí, někdo křičet mu…