Jiří Vyvadil: Je dobré, že se Putin G7 nezúčastní. To není jeho společnost

07.06.2015 18:05

Asi mnohé překvapím tímto závěrem, kdy by každý ode mne jako stoupence budování světa od Lisabonu po Vladivostok, očekával kritiku tohoto stavu. Ale nechci svá přání vydávat za skutečnost.

Jiří Vyvadil: Je dobré, že se Putin G7 nezúčastní. To není jeho společnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil
reklama

Skupina G7 především nezahrnuje všechny ekonomicky nejsilnější země. Asi tam nemá, co do svého 15. místa ve světovém žebříčku ekonomicky nejvyspělejších zemí Kanada a naopak tam kromě Ruska především chybí nejsilnější ekonomika světa Čína, ale i Indie a Brazílie…

Ale to není vlastně to nejdůležitější.

Je to totiž jinak: Dohodněme se, že nadcházející setkání USA, Německa, Francie, Velké Británie, Japonska, Itálie a tedy té Kanady, tvoří kompaktní ucelenou skupinu nejsilnější ekonomik, ale jen  Západu, ale nikoliv celého světa.

Naopak těžiště ekonomické síly a potažmo rostoucí politické síly se přesouvá do zemí BRICS, tvořící Rusko, Čínu, Indii, Jihoafrickou republiku a Brazílii, které dnes celosvětové vytváří 56% světové produkce a žije v nich 85% obyvatel planety, a ovládají asi 70% světových devizových rezerv.

Ale ani to  není ro rozhodující.

Rozhodující je, že G 7 se tak stává hlavní ideologickou základnou západního světa v jeho boji proti Rusku a jeho spojenců nově tvořeného politického východu (čti země Brics). A je jasné, že bez politicko – vojenského tandemu Rusko – Čína, který Západ svou hloupostí vytvořil není možné řešit žádnou celosvětovou otázku dneška.

A tak zatímco bude s krvavými projevy proti Rusku vystupovat jeden člen G 7 za druhým a Obama a spol. budou volat po zpřísnění opatření proti Rusku a navrhovat rozmístění raket na evropském území, budou nejen probíhat demonstrace aktivistů proti válce, ale i proti tomuto uskupení, které v očích protestujících, ale i všech rozumně uvažujících lidí žádoucí není.
Dá se očekávat, že  G7 vyostří rétoriku na samou hranu vkusu.

A představa, že je to kvůli zemi, v jejíž čele jsou dva nebezpeční pomatenci Porošenko a Jaceňuk, kteří ji za rok půl dovedli k bankrotu bez možnosti jakékoliv pozitivní alternativy či naděje a jejichž trvale jedinou metodou je vyvolávání představy zítřejší války s Ruska, ukazuje to, že Západu svým způsobem není pomoci.

Je dobře, že se Rusko na této tragické taškařici nepodílí.

A pro nás je naděje, že se nenechá vlákat do pasti regionálního konfliktu, který by hrozil přejít v celosvětový konflikt.

Zůstává ovšem smutným faktem, že jsme se zase ocitli na nesprávné straně hranic. Kdysi  před rokem 1989 jsme nechtěli být stavěni proti Západu, jak si přála Moskva a nyní si nepřejeme být stavěni proti Východu, jak si přeje Washington.

Věřím ovšem stále, že časové cykly se zkracují a že dnešním válečníkům z G 7 tak do dvou let dojde dech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Novák: S otazníkem bude od května vývoj cen některých služeb a zboží

18:08 Miroslav Novák: S otazníkem bude od května vývoj cen některých služeb a zboží

V 1. čtvrtletí letošního roku prudce vzrostla cena ropy, což se bude i v dalších měsících promítat d…