Jiří Vyvadil: Kdo umí, umí. A Putin prostě umí…

22.09.2021 12:52 | Komentář

Končící šestnáctileté vládnutí kancléřky Merkelové dává šanci porovnat sílu i odkazy obou těchto velkých protivníků.

Jiří Vyvadil: Kdo umí, umí. A Putin prostě umí…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil

Zatímco strana Angely Merkelové horko těžko bojuje, aby byla alespoň druhá na pásce za výrazně vítězící SPD a možná s pomocí čtvrté nejsilnější liberální FDP, která stále opakuje, že s SPD nepůjde, a doufá v jakousi středovou koalici se zmíněnou CDU-CSU, která by ovšem potřebovala třetího a na to to zatím rozhodně nevypadá, po mnohem delším období vládnutí Vladimíra Putina coby prezidenta a premiéra je parlamentní úspěch jeho Jednotného Ruska, které i díky jednomandátovým obvodům uhájilo spolehlivou ústavní většinu v Ruské dumě, triumfem.

Samozřejmě, nějaký pokles tam je a procenta navíc získali ruští komunisté. Divit se zase tomu tak nelze. Sociální situace určitých částí obyvatelstva se již delší dobu nezlepšuje a lze pochopit, že to vyjadřují tímto způsobem. Naši komentátoři svorně upozorňují, že ruští voliči zase tak velký zájem o tyto volby nemají.

Ale to je pochopitelné. Boris Jelcin svého času, tuším s pomocí tehdy amerických poradců od Clintona, zavedl mimořádně silný prezidentský systém, mimo jiné jako obrannou reakci na pokus o převrat proti prezidentu Gorbačovovi. No a Putin ho účinně využívá. Co je na tom divného. Doporučili mu to američtí liberálové a pro ruské poměry s jejich historickou tradicí samoděržaví byla přirozenou metodou.

Anketa

Jsou čeští Romové utlačováni?

11%
79%
hlasovalo: 49593 lidí

Přesto i tak oproti například našim volbám do Senátu, kterých se účastní jen extrémní liberalisté a výsledek podle toho vypadá, se aktivita voličů srovnávat nemůže.

Navíc je logicky jasné, že přes chyby je Putinova koncepce silné a suverénní světové velmoci v zásadě jedinou možnou.

A tak Angela za týden končí a Německo bude tak trochu v chaosu. Bohudík s ní končí vše špatné, co zavedla a prosazovala, euromajdan, střet s Ruskem, Willkomen politik a nedomyšlenou energetickou politiku, která již teď působí Německu velké problémy, které se zčásti snad podaří utlumit jednak částečným znovuoživením těžby uhlí, a hlavně zprovozněním ropovodu Nord Stream II, což byl zřejmě její nejrealističtější krok za její vlády.

A až všichni Bidenové, Macronové, Merkelové, Johnsonové, Ulriky von der… odejdou, pak, dá-li pomyslně Bůh a zdraví, stále zde bude ruský prezident a bude moci rozšafně svět ovlivňovat.

Snad lidstvo alespoň do té doby trochu zmoudří.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Dita Charanzová, Ph.D. byl položen dotaz

Nemyslíte, že je EU úplně mimo?

Uvědomuje si vůbec EU, že je tu krize, že čím dál víc lidí upadá do chudoby? Místo toho, aby třeba nějak pomohla, tak akorát přichází z dalšími nařízeními, na které lidi prostě nemají? Kupovat nová drahá auta, zatepltit baráky. Co se stane, když nezateplím, ne že bych nechtěla, ale prostě na to nem...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Maoisté, bankéři a agresoři

19:26 Jiří Weigl: Maoisté, bankéři a agresoři

Pondělní glosa Jiřího Weigla.