Tak tomu bylo v době husitství, kdy česká forma reformace otřásla zhýralým katolickým klérem a kdy se navíc ukázalo, že dokonce umíme být skvělými bojovníky. Tak tomu bylo po čas 1. republiky, kdy jsme oproti ostatním nástupnickým zemím Rakouska – Uherska byly na svou dobu ve střední Evropě jediným majákem demokracie a antifašismu.Tak tomu bylo v roce 1968, kdy Pražské jaro bylo oslavováno mladými Evropy jako čerstvá a smysluplná alternativa zkorumpované západní demokracie a kapitalismu. Zkrátka a dobře : vždy, kdy jsme byli schopni jít proti proudu obecně unávaného názoru, se ukázalo, že jdeme správným směrem.
Zatímco se Václav Havel stal symbolem i reálným hybatelem jednostranného a bezvýhradného napojení na euroamerické vidění světa, a to nejen při podpoře toho pozitivního, ale bohužel i toho záporného, čímž mám na mysli sérii válečných agresí USA a zemí NATO od roku 1989 dodnes, Zeman i Klaus dva naši prezidenti, jeden minulý, druhý současný staví Česko na čelo boje proti nejzásadnějšímu selhání Západu od roku 1989.
Ano, mám tím na mysli podporu kyjevského majdanu, který odstartoval nejen občanskou válku na Ukrajině, ale následně popřel to základní, co dávalo evropskému uspořádání nejhlubší smysl, učinit z Evropy, ve které počaly dvě nejděsivější války světa harmonický svět spolupráce a míru.
Majdan byl samozřejmě podobně jako např. oranžová revoluce oblíbenou ukrajinskou revoltou té části obyvatelstva, jejíž představy byly v politickém boji poraženy proti demokraticky (samozřejmě ve specifických ukrajinských podmínkách) zvolenému prezidentu Janukovičovi a jeho vládě.
Ale jeho hlavní mezinárodní smysl byl jiný: Majdan byl prostředkem geopolitického útoku Západu na čím dál tím sílící postavení Ruska coby sebevědomého dalšího hráče ve světovém prostoru. USA nemohla Rusku odpustit, jak brilantně vyřešilo otázku chemických zbraní v Sýrii a EU musela zareagovat na to, že si Janukovič dovolil drze nepodepsat asociační dohodu, odvolávaje se na potřebu kordinace s Ruskem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Vyvadil