Jiří Weigl, Ladislav Jakl: Politické změny v Bělorusku jsou nevyhnutelné. Jde ale o to, jak proběhnou

21. 8. 2020 12:52

Dopis šéfredaktorovi serveru Neviditelný pes k jeho pomlouvačnému pamfletu ze dne 19. 8. 2020

Jiří Weigl, Ladislav Jakl: Politické změny v Bělorusku jsou nevyhnutelné. Jde ale o to, jak proběhnou
Foto: Daniela Černá
Popisek: Jiří Weigl
reklama

Vážený pane šéfredaktore,

jsme naprosto konsternováni Vaším těžko uvěřitelným úvodníkem na Neviditelném psu dne 19. srpna 2020. Protestujeme proti manipulativní dezinterpretaci stanoviska Václava Klause k situaci v Bělorusku a proti útokům a urážkám, jichž se vůči němu na tomto vyfabulovaném základě dopouštíte.

Je příznačné, že jste toto Klausovo stanovisko, s nimiž údajně polemizujete, nezveřejnil, ani neodkazujete na jeho znění. Je to asi proto, aby si čtenář náhodou nemohl ověřit, že je toho stanovisko diametrálně odlišné od Vašeho překroucení. Dovolíte si přesto prohlásit, že jádrem stanoviska Václava Klause je služebnost Rusku a jeho zájmům.

Je služebností Rusku zveřejnění právě v dnešním kontextu onoho 16 let starého ostrého protestního dopisu, který Václav Klaus jako prezident republiky zaslal Alexandru Lukašenkovi po tehdejších ostudných volbách v Bělorusku? V čem? Jak si něco takového můžete dovolit napsat? Vás evidentně ono stanovisko nezajímalo, měl jste svůj názor hotov už předem. Václav Klaus dnes dodává, že svůj názor na Lukašenka a jeho režim od té doby nezměnil. To je služebností Rusku? V čem?

Václav Klaus rovněž vyjádřil přání občanům Běloruska, aby se tamní situace změnila k lepšímu, ale aby v zájmu jich, nás i celé Evropy změny neprobíhaly ukrajinským způsobem.  To je snad přání všech rozumných lidí.  Stačí se podívat na Ukrajinu 6 let po Majdanu krvácející v nekonečném konfliktu, připravenou o část území, v trvalých politických a hospodářských problémech a politické nestabilitě.  Odkud berete iluzi, že Bělorusku nic podobného nehrozí? Jak si můžete dovolit napsat že „o Bělorusko nemá nikdo žádný zájem“? To už snad považujete veřejnost za naprosté hlupáky.   Jako by v dnešním světě bylo málo zničených a rozvrácených zemí v důsledku soupeření velmocí, zemí strategicky mnohem méně významných než Bělorusko.

Politické změny v Bělorusku jsou potřebné a nevyhnutelné. Jde o to, jakým způsobem proběhnou a zda nepovedou k vyhrocení situace v Evropě a ve světě. To Vás ale asi nezajímá, Vy jste pouze hledal příležitost, jak Václava Klause urazit a pomluvit, a když jste ji nenašel, tak jste si ji vykonstruoval sám. Je to smutné.

Jiří Weigl, Ladislav Jakl

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stanislav Zapletal: Totalita hlouposti

20:04 Stanislav Zapletal: Totalita hlouposti

V předchozí glose (viz odkaz níže) jsem poukázal na odborné zaostání soudců Ústavního soudu, které s…