Jiří Weigl: Projev u příležitosti odhalení pamětní desky JUDr. Přemyslu Šámalovi

30.04.2019 17:31

Dámy a pánové, je mi velkou ctí být na tomto místě dnes v Vámi u příležitosti odhalení pamětní desky JUDr. Přemyslu Šámalovi a bylo mi po deset let ctí zastávat funkci vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, kterou po dvacet let zastával on. Proto mi dovolte říci při této příležitosti několik slov.

Jiří Weigl: Projev u příležitosti odhalení pamětní desky JUDr. Přemyslu Šámalovi
Foto: Daniela Černá
Popisek: Jiří Weigl
reklama

Přemysl Šámal byl osobností, která stála u základů naší republiky. Jako vážený pražský advokát, vlastenec a jeden z nejbližších spolupracovníků TGM zaujímal přední místo v protirakouském odboji i ve vytváření politických základů nového státu. Jeho vynikající osobní vlastnosti a zásluhy v odboji jej předurčovaly v nové republice k nejvyšším státním funkcím. Ministrem vnitra v první Kramářově vládě se sice nestal, přestože mu to bylo slibováno, ale byl prvním pražským porevolučním primátorem a poslancem Revolučního národního shromáždění. Přestože byl jedním ze zakladatelů politické strany Národní demokracie, která formovala první vládu republiky, dal před stranickou politikou velmi rychle přednost práci pro hlavu státu prezidenta Masaryka, s nímž jej pojilo dlouholetá politická blízkost i lidské přátelství. Neváhal přijmout Masarykovu nabídku a stal se tak skutečným tvůrcem prezidentské kanceláře, úřadu, který dává dodnes obsah pojmu Hrad, který se v české politice v různých polohách a interpretacích udržel až do dnešních dnů.

Dr. Přemysl Šámal setrval v této funkci po celou éru První republiky a svou osobností i prací dokázal vtisknout Kanceláři prezidenta republiky zvláštní význam a respekt. Slouží všem svým nástupcům jako příklad profesionality, nezištné oddanosti, spolehlivosti, odpovědnosti a kompetence, která má obklopovat hlavu státu. Dokázal vytvořit pro TGM výkonný aparát, opírající se jak o zkušené původně rakouské úředníky, tak všestranné osobnosti jako byl např. tvůrce prezidentského protokolu Jiří Guth-Jarkovský a postavit úřad prezidenta do centra politického dění jako stabilizující nadstranickou sílu.

Šámalovy vynikající kontakty, přátelství s osobnostmi jako byl Rašín, Preiss a další, diplomatické schopnosti i příjemné lidské vlastnosti měly velkou zásluhu na tom, že vliv Hradu daleko přesahoval ústavní kompetence hlavy státu. Šámal dokázal spojovat lidi a zájmy, nalézat kompromisy a otevírat dveře. TGM v mnohém vděčil za svůj mimořádný vliv i autoritu na politické scéně i ve společnosti právě Šámalovou profesionálnímu zázemí.

Funkce kancléře prezidenta republiky však není pouze o politice. Přemysl Šámal má velkou zásluhu na tom, že se Pražský hrad změnil z poněkud opomíjené a zanedbané památky, jakou byl v dobách mocnářství, na pravé srdce Prahy i celé země. V jeho éře došlo k zásadní proměně Pražského hradu, o níž současné generace ani nemají tušení. Velkorysá přestavba dotvořila nejvýznamnější a nejnavštěvovanější architektonickým klenot, který je nejen politickým, ale i kulturním a duchovním centrem našeho státu. Díky mladému slovinskému architektovi Josipu Plečnikovi byl Pražský hrad přebudován tak, aby byla zachována jeho historická hodnota a při tom jeho velká část mohla sloužit jako moderní zázemí pro hlavu státu. Byla dostavěna Svatovítská katedrála, rekonstruovány reprezentační prostory i zahrady.

Přemysl Šámal se stal symbolem Hradu po celou dobu trvání První republiky. Po smrti prezidenta Osvoboditele zůstal ve funkci po boku jeho nástupce Edvarda Beneše, s nímž prožil kalvárii Mnichova, a s nástupem třetího prezidenta Emila Háchy odešel na vlastní žádost do výslužby.

Tento krok však Dr. Šámal v žádném případě nechápal jako krok na odpočinek, právě naopak. Rozhodl se navázat na éru protirakouské Maffie a začal organizovat protinacistické odbojové aktivity.  Brutální gestapo však bylo soupeřem nad síly gentlemana ze staré školy. Za svobodu své vlasti celý život bojoval, chránil ji a také za ni po dlouhém věznění a týrání nacisty položil život. Patří k mužům, kterým vděčíme za dnešek a kterým tolik dlužíme. Pamětní deska, kterou dnes odhalíme, je pouze nepatrnou splátkou.

Děkuji Vám za pozornost.

Jiří Weigl

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Největví propad HDP v novodobé historii

11:10 Petr Dufek: Největví propad HDP v novodobé historii

Předběžný odhad HDP sice už byl zveřejněný před časem, nicméně nyní se k nám konečně dostává zpřesn…