Jiří Weigl: Racionální očekávání

05.10.2022 16:25 | Glosa

Denní glosa Jiřího Weigla

Jiří Weigl:  Racionální očekávání
Foto: Daniela Černá
Popisek: Jiří Weigl

V souvislosti s vysokým schodkem letošního státního rozpočtu a vládním návrhem deficitu na příští rok těsně pod 300 mld. Kč se v médiích pustili různí experti do kritické polemiky s vládou. Konstatují neudržitelnost veřejných financí a plédují pro škrty na výdajové straně a zvyšování daní. Jinak nám prý hrozí řecký scénář.

Domnívám se, že ve svých katastrofických scénářích tito experti zapomínají na jeden zásadní faktor, a tím je inflace. Ta, jak známo, je velkým přítelem všech dlužníků a postrachem věřitelů a největším dlužníkem u nás je právě ministr financí. Inflace nejen že mu již letos zvýšila příjmy oproti schválenému rozpočtu o cca 100 mld. Kč navíc, ale v důsledku ní staré dluhy i aktuální schodek vůči inflací nafouklému nominálnímu HDP relativně klesají.

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22053 lidí

Proč tedy podstupovat politickou torturu škrtů a zvyšování daní a prohrávat tím volby, když stačí jenom držet schodek kolem magických 300 mld., nechat inflaci pádit a štědře při tom rozdávat dotace a podpory. Všechno zaplatí potichu proti své vůli občané snížením hodnoty svých úspor a vláda se bude moci chlubit relativním snížením zadlužení. Je to cynické, ale politicky výhodné. A proto se těžko něco změní.

Ukrajinci prý stále a nezadržitelně vítězí na všech frontách. Tak hovoří všechna zpravodajství a - pokud všechna média nehlásají pouze ukrajinskou válečnou propagandu a dá se jim alespoň trochu věřit - potom z toho plyne zcela zásadní závěr: Rusko bylo a dnes dvojnásob je neskonale vojensky slabší, než si kdokoliv myslel, a NATO a Západ nad ním měly a mají obrovskou vojenskou převahu.

Pokud samotná chaotická, chudá a všestranně zaostalá Ukrajina je s různorodými dodávkami západní výzbroje schopna Rusko v klasické konvenční válce porážet, potom se nejedná o soupeře, který kdy byl pro Západ vážnou hrozbou, nebereme-li v úvahu sebevražedný jaderný konflikt. To znamená, že ať rusko-ukrajinský konflikt dopadne jakkoliv, vypadává dále oslabené a izolované Rusko na velmi dlouhou dobu jako reálná vojenská hrozba nejen pro NATO, ale i pro své bezprostřední okolí. Válečná hysterie a erupce zbrojních výdajů u nás proto vůbec nejsou na místě.

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Vaše návštěvy škol

Vážená paní Pekarová, mám dotaz ohledně Vašich besed na středních školách. 1. Proč setkání organizujete v rámci školní výuky? Proč to není v pozdních odpoledních hodinách, např. od 17:00 h, kdy už všem žákům vyučování končí. (Např. Střední odborná škola pro administrativu EU, kde to do rozvrhu žák...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O daních a užitečnosti

19:53 Petr Hampl: O daních a užitečnosti

Denní glosa Petra Hampla