Jiří Weigl: USA na nebezpečné křižovatce

31.07.2024 15:49 | Glosa

Denní glosa Jiřího Weigla

Jiří Weigl: USA na nebezpečné křižovatce
Foto: Daniela Černá
Popisek: Jiří Weigl

Spojené státy se nacházejí v dlouhodobé vážné politické krizi. Svědčí o tom mimo jiné i podivné způsoby politického boje, které se tam v posledních letech již stávají normou.

Prezidentské volby v roce 2019 rozhodly korespondenční hlasy. Z nejasného důvodu převážně městští voliči demokratů masově volili korespondenčně, přestože žijí v bezprostřední blízkosti volebních místností, zatímco většinově venkovští voliči republikánů většinou vážili mnohdy ne právě krátkou cestu k volebním urnám a volili osobně a přímo. Dodnes si velká část Američanů včetně bývalého prezidenta a dnešního republikánského kandidáta Donalda Trumpa myslí, že volby byly demokraty zmanipulovány a že se jednalo o gigantický volební podvod. Americké demokracii zasadil tento průběh voleb bez ohledu na to, kde je pravda, velkou ránu, která není dosud zhojena, a prohloubil hluboké politické rozdělení tamější společnosti.

Nyní zažíváme další podivnosti. Prezident Biden, vítěz zmíněných nešťastných voleb a nejstarší hlava státu v amerických dějinách, ve funkci dlouhodobě vykazuje vážný úbytek fyzických i mentálních sil, což je u nejmocnějšího muže na planetě na pováženou. Zjevně nepatří k těm americkým prezidentům, kteří by pevně drželi otěže vládnutí ve svých rukou. Přesvědčivě po uplynulé čtyři roky nepůsobila ani jeho viceprezidentka, téměř neviditelná Kamala Harrisová. Moc evidentně drží jiní lidé v pozadí. USA se při tom nacházely ve vážných ekonomických problémech po covidové krizi a ve zhoršující se mezinárodní situaci. Bylo proto velkým překvapením, že se 81letý prezident Biden rozhodl pokračovat a kandidovat na další volební období.

Jeho zhoršující se fyzický i mentální stav byl dlouhodobě předmětem celosvětové pozornosti a prakticky každému nejen v USA bylo jasné, že takového úkolu není schopen. Jediným, pro koho kondice Joe Bidena nebyla vůbec žádným problémem, bylo vedení Demokratické strany. Jako úřadující prezident, usilující o znovuzvolení, podle americké tradice bez problémů vyhrál demokratické primárky a vše směřovalo k jeho oficiální nominaci. Náhle a překvapivě se z iniciativy samotných demokratů již netradičně v červnu odehrála televizní debata Bidena s jeho republikánským rivalem Trumpem, v níž Biden podle očekávání totálně vyhořel. Necelé dva měsíce před nominačním sjezdem Demokratické strany se následně rozjela eskalující kampaň, aby Biden z kandidatury odstoupil. Najednou všechny demokratické celebrity i významní sponzoři strany začali říkat to, co každý dávno věděl – že Biden kandidatury není schopen. Pod otazníkem je i jeho schopnost vůbec dokončit funkční období.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.