Josef Ježek: Ještě k volbám

27.10.2018 13:50

Minule jsem v tomto sloupku psal svůj názor na senátní volby. Nikomu ho nevnucuji. Přesto mi došlo několik souhlasných reakcí. Díky! O senátu tedy ještě jednou, snad v této době naposledy.

Josef Ježek: Ještě k volbám
Foto: ODS
Popisek: Josef Ježek

Senát v minulém týdnu zasedal, ještě ve starém složení. Tento fakt opominu, přestože se mi zdá poněkud podivné, že v době, kdy už jsou zvoleni noví senátoři, zasedají a hlasují ještě ti staří. Diskuse se nesla, kromě vznešených řečí a loučení, ve stylu, že lidi vlastně Senát mají rádi, avšak o tom nevědí. Pan senátor Oberfalzer dokonce prohlásil, že „není pravda, že malá účast v druhém kole senátních voleb  je důsledkem malého zájmu o Senát“. Při šestnáctiprocentní volební účasti jistě pozoruhodný závěr. Hlasování o možné změně senátních voleb skončilo zamítnutím tohoto návrhu. Jak jinak, že?

Stačí snad malá statistika. Za minulé 2 roky senát uskutečnil 18 schůzí, celkem to dělá 31 dnů. Tedy 1 měsíc z 24. Přitom Sněmovna  absolvovala 28 schůzí, ovšem ty trvaly 136 dnů. Tak si to porovnejte.

Podobnou ekvilibristiku v uvažování jako senátoři, předvedla i končící pražská primátorka Krnáčová (ANO), lidově přezdívaná Krnda. Ta bilancovala svojí činnost slovy: „To, co jsme udělali, hraničí se zázrakem“! Svatá prostoto!  Zázrak spíše je, že Praha a „zpovykaní“ Pražané její vládu vůbec přežili.

Koalice prý není samice od koaly, ale slovo vzniklé z latinského co-alescere (srůstat). Prostě jakési společenství, vzniklé za jistým účelem. V čase povolebním vznikají koalice různé, neboť jak známo, účel světí prostředky. Zaujala mne koalice v našem okresním městě, kde vítěz voleb – nezávislí, se dali dohromady mimo jiné také s ODS a – světe div se – s KSČM. Ostatně bylo tomu tak i minule. Jednání vítěze voleb je hodně „pragmatické“. Ale že v tomhle houfu figuruje i pravicová ODS, to mi hlava nebere. Zvlášť, když jsem si přečetl vyjádření jejího krajského předsedy Adamce, že spojení s komunisty má ODS zakázáno.  Za křeslo místostarosty se ovšem musí něco skousnout.

To je možná ta nová pravice.

Josef Ježek

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: Matení pojmů

21:17 Karel Januška: Matení pojmů

Moderátoři a komentátoři České televize a Českého rozhlasu se domnívají, že jsou nezávislými na poli…