Josef Ježek: Moje milé Pehe…

23.05.2016 19:28 | Zprávy

Nevím jak vy, ale já britský list The Independent nečtu. Není v tom žádná zásada, že bych snad odmítal číst noviny, které se už ve svém názvu pyšní nezávislostí, ale prostě je nečtu.

Josef Ježek: Moje milé Pehe…
Foto: ODS
Popisek: Josef Ježek

Neumím totiž anglicky tak, abych z přečteného něco měl. Těch pár frází, které jsem pochytil, nestačí zdaleka na tiskovinu tohoto typu. Jsem na tom podobně jako Jiří Kodet, který při návštěvě Anglie kdysi v hluboké totalitě, oslovil trafikanta ve stánku známou otázkou „Jů spík ingliš?“ a pod jeho kladné odpovědi hrdě prohlásil: „Marlboro, plís“!

Tak jsem si ani nemohl přečíst text jeho komentátora, který reagoval na rozhovor kardinála Dominika Duky pro naše Lidové noviny (ty ostatně také moc nečtu), v němž údajně zesměšnil papeže Františka za jeho nedávnou cestu na řecký Lesbos, když jí označil za pouhé gesto vůči uprchlíkům. Kardinála onen britský komentátor označil za „zpátečnického starého muže z východní Evropy“. To ovšem vůbec nevadí. Za mne i za vás ostatní si článek v britském mediu přečetl Jiří Pehe, a také nám ho, ve svém komentáři na stránkách Seznamu.cz, patřičně vysvětlil. Ještě že ho máme!

Kdopak je to naše milé Pehe? Současný ředitel New York University of Prag a Pražského institutu pro demokracii, ekonomii a kulturu Newyorské univerzity (všimněte si toho širokého záběru - demokracie, politika a kultura), působil dva roky jako vedoucí kanceláře prezidenta Havla a je politickým analytikem. Mimo to také spisovatelem. Napsal i politický životopis Klaus: Portrét politika ve dvaceti obrazech (on, který V.K. nikdy nemohl přijít na jméno). Vystudoval práva a filozofii na Karlově univerzitě a v roce 1981 emigroval do Spojených států, kde si doplnil politologické vzdělání na Kolumbijské univerzitě v NY. Podíváte-li se na jeho politický životopis, zjistíte, že své „závislosti“ na USA se už nezbavil. Čím jednou sud načichne, to si podrží „na furt“. A nebo také: Čí chleba jíž, toho píseň zpívej“!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

A co že bude mít Bulharsko EURO?

Co dobrého to občanům přinese? Stačí se podívat třeba na Chorvatsko, které kvůli přijetí EURA podražilo - nejen pro turisty, ale i pro místní. A jestli si tak chcete brát příklad z ostatních, proč si ho neberete i v tom, jaká je téměř ve všech ostatních členských státech životní úroveň a jaká je u n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Mrázek: Co nám dnes říká srpen 68

15:26 Petr Mrázek: Co nám dnes říká srpen 68

Kdosi kdysi zpracoval precizní chronologický přehled událostí 21. srpna 1968 a dnů následujících. Po…