Josef Ježek: Virus jménem corona

11.03.2020 19:43

Oficiální označení je COVID-19. K nedělnímu večeru, kdy tenhle sloupek píšu, hlásí Česko, ústy svého premiéra, 32 nakažených. Mimochodem, stojí jistě za povšimnutí, jak právě premiér dokázal mediálně tuhle záležitost zpracovat. Ministr zdravotnictví hraje pouze druhé housle.

Josef Ježek: Virus jménem corona
Foto: ODS
Popisek: Josef Ježek

Po Číně, odkud se tahle koronavirová nákaza šíří, je na tom v Evropě nejhůře Itálie. Podle čísel z neděle má země na Apeninském poloostrově 7375 nakažených a 366 osob už této nemoci podlehlo. Na základě nedělních opatření je v karanténě asi 18 milionů lidí, když je uzavřen celý region Lombardie a 14 provincií v dalších třech regionech – Benátsko, Piemont a Emilia-Romagna. Přes tohle všechno jezdí Češi do Itálie, jako by se nechumelilo.

Svět, potažmo Evropu, zachvátila panika. Jak je u nás v Česku dobrým zvykem, hned jsme se zapojili. Prázdné regály s trvanlivými potravinami v marketech v minulých dnech toho byly dokladem. Nákupy až za 12 tisíc, internetový obchod Rohlík.cz, který zásobuje své klienty potravinami, musel omezit zásilky na max. 50 kg, když některé nákupy byly údajně kolem půl tuny. Roušky a respirátory se na internetu prodávají za závratné sumy. A lidé je kupují.

Zápas s chorobami je věčný. K nemalé radosti farmaceutických gigantů, kteří z této skutečnosti generují astronomické zisky. Viry totiž mají schopnost mutovat, neustále se měnit, nejednou právě pod vlivem antibiotik, které do sebe cpeme při každé „rýmičce“ horem dolem. Tuberkulóza, kterou jsme kdysi vymýtili, se vrací zmutovaná zpět. V roce 2018 z deseti milionů nakažených zemřelo 1,5 milionu. V Indii je jí napadeno 27 procent populace. Oproti koronaviru souchotiny asi nikoho nezajímají. Indie je přece daleko, ale to byla Čína taky. V dnešním globalizovaném světě není žádná vzdálenost malá.

Náše západní civilizace se ráda děsí nejrůznějšími katastrofami. Ať už je to globální oteplování, hořící buše v Austrálii, likvidace amazonského pralesa. Teď je právě v módě koronavirus. V roce 2010 David Rath v interviev pro Lidové noviny prohlásil, že podle jeho názoru byl virus ptačí chřipky modifikován na virus prasečí chřipky, protože ta ptačí už nikoho nevzrušovala. Pokud bych si to měl nějak přeložit, tak to pro ony farmaceutické giganty vyznívá hodně negativně. Jako by peníze pro ně byly až na prvním místě. Ostatně, sami víte, kolik utrácíte v lékárnách. 

Zdá se, že se tahle situace v jisté obměně teď vrací. Uvážíme-li, že obyčejná chřipka ročně skolí kolem půl milionu lidí… Ale nechci situaci zlehčovat. Jen je zapotřebí zapojit zdravý rozum.

Franklin D. Roosevelt, americký prezident, kdysi prohlásil: „Jediné, čeho se máme bát, je vlastní strach“. Mějte to na paměti!

Přeji všem hodně zdraví!

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Naděje na zázrak

19:53 Jan Campbell: Naděje na zázrak

Úvod do historie spolupráce s Čínou