Josef Ježek: Zapomenuté výročí

09.06.2019 17:52

Jmenoval se Josef Václav Bohuslav Pilnáček. Byl úspěšným hradeckým podnikatelem, majitelem Pilnáčkovy továrny na výrobu mýdla a voňavek. Jeho terpentýnová mýdla byla skoro tak slavná, jako známé Schichtovo mýdlo s jelenem.

Josef Ježek: Zapomenuté výročí
Foto: Wikipedia.org
Popisek: Fr. A. Jelínek - portrét J. V. B. Pilnáčka_(1939)
reklama

V roce 1930 se stal společníkem firmy jeho syn Josef Pavel Pilnáček, zatímco otec se začal věnovat komunální politice, když v roce 1929 byl zvolen starostou města. Úspěšně navázal na svého předchůdce Ulricha, za jeho starostování vyrostlo ve městě několik významných staveb, takže se město stalo skutečným „salonem republiky“. Zakoupil mimo jiné i dřevěný kostelík sv. Mikuláše na Slovensku z roku 1605, který nechal postavit v Jiráskových sadech. Ve  funkci starosty skončil až v roce 1942 po německém nátlaku.

Byl činný i v oblasti spolkové. Stal se členem ústředí Národní jednoty severočeské, předsedou Svazu lyžařů, členem Rotary klubu, hradeckého Sokola a jednatelem Klubu českých turistů. V této funkci aktivně podporoval výstavbu turistických základen v Orlických horách. Díky jeho mecenášství byla zbudována Masarykova chata na Šerlichu i podpořeny objekty na Čiháku a v Českých Petrovicích.

Po komunistickém převratu v roce 1948 byl označen za třídního nepřítele, majetek mu byl znárodněn a rodina pronásledována. Dne 11. května 1949 byl na ulici neznámými útočníky přepaden a ubit k smrti. Jeho vražda nebyla nikdy objasněna, můžeme si však domyslet, kdo byl asi jejím strůjcem. Uprostřed bolševického teroru, který v republice komunisté a jejich přisluhovači rozpoutali, to nebylo nic zvláštního. V tisku o jeho smrti nevyšla ani řádka!

Syn Josef byl uvězněn. Po propuštění byla rodina vyhnána z Hradce na samotu v Orlických horách. Bohužel se mi zatím nepodařilo zjistit místo jejich nuceného exilu. Továrna byla zlikvidována a budovy předány podniku Tesla.

Minulý měsíc uplynulo sedmdesát let od násilné smrti tohoto muže. Při návštěvě Masarykovy chaty si jméno tohoto podnikatele, komunálního politika, mecenáše a vzácného člověka můžeme připomenout.

Syn z rodu hradeckých mydlářů se tak zasloužil i o naše Orlické hory.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stresovaný národ. Omezení pořád dokola, 5, 10 let? „Lidé jsou tím unavení...“ Právník Kolman k zavřenému Česku

18:38 Stresovaný národ. Omezení pořád dokola, 5, 10 let? „Lidé jsou tím unavení...“ Právník Kolman k zavřenému Česku

Polední tisková konference vlády otřásla zemí. „Od zítřka nastává v naší zemi lockdown,“ shnruje děn…