Josef Mlejnek: Vláda čeká na ránu z milosti

23.10.2012 16:17 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Počínání skupiny takzvaných rebelů v ODS samozřejmě ohrožuje další existenci vlády Petra Nečase daleko více než porážka vládních stran v krajských a senátních volbách.

Josef Mlejnek: Vláda čeká na ránu z milosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedala Výkonná rada ODS. Z tváří zúčastněných bylo cítit zmar z prohraných voleb

Ovšem „výprask“ během takzvaného „rudého října“ odhalil pro vládu a vládní strany skutečnost daleko horší: Nečasův kabinet, ať již aktuální manévry kolem DPH dopadnou jakkoliv, v podstatě nemá legitimitu.

Legitimita je dosti ošemetný pojem, který si samozřejmě každý může vykládat trochu po svém. Znamená oprávněnost určitého nároku z hlediska obecnějších nepsaných norem, a měla by být v souladu s legalitou, tedy s formálními právními předpisy. Dokud současné české vládě nevysloví parlament nedůvěru (nebo nepodá-li sama demisi), bude její vládnutí legální, avšak prohlubující se příkop mezi jejím legálním panováním, a tím, co si lidé o oprávněnosti jejího vládnutí myslí, by v budoucnu tak jako tak nemohl vyústit v nic dobrého.

Po volbách v roce 2010 vláda oznámila zavádění zásadních reforem, nutných kvůli rostoucímu schodku státního rozpočtu, a boj s korupcí. Ten si vetkly do štítu hlavně Věci veřejné, strana, jež se kvůli následujícím eskapádám totálně zesměšnila, a tudíž přišla i o veškerou legitimitu. Boj s korupcí se ale nezesměšnil a občané, soudě i dle výsledků říjnových voleb, ho stále považují za problém patrně nejnaléhavější. Dvě hlavní koaliční strany, ODS a TOP 09, však v uplynulých dvou letech demonstrovaly jak smutnou skutečnost, že je řada jejich vrcholných politiků v různých podivných obchodech namočena až po uši, tak schopnost zametat korupční kauzy pod koberec, zejména týkají-li se jejich vlastních straníků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

13:28 Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

Máme prý konzervativního prezidenta republiky. Nebo by se to aspoň některému pozorovateli mohlo zdát…