Ovšem „výprask“ během takzvaného „rudého října“ odhalil pro vládu a vládní strany skutečnost daleko horší: Nečasův kabinet, ať již aktuální manévry kolem DPH dopadnou jakkoliv, v podstatě nemá legitimitu.
Legitimita je dosti ošemetný pojem, který si samozřejmě každý může vykládat trochu po svém. Znamená oprávněnost určitého nároku z hlediska obecnějších nepsaných norem, a měla by být v souladu s legalitou, tedy s formálními právními předpisy. Dokud současné české vládě nevysloví parlament nedůvěru (nebo nepodá-li sama demisi), bude její vládnutí legální, avšak prohlubující se příkop mezi jejím legálním panováním, a tím, co si lidé o oprávněnosti jejího vládnutí myslí, by v budoucnu tak jako tak nemohl vyústit v nic dobrého.
Po volbách v roce 2010 vláda oznámila zavádění zásadních reforem, nutných kvůli rostoucímu schodku státního rozpočtu, a boj s korupcí. Ten si vetkly do štítu hlavně Věci veřejné, strana, jež se kvůli následujícím eskapádám totálně zesměšnila, a tudíž přišla i o veškerou legitimitu. Boj s korupcí se ale nezesměšnil a občané, soudě i dle výsledků říjnových voleb, ho stále považují za problém patrně nejnaléhavější. Dvě hlavní koaliční strany, ODS a TOP 09, však v uplynulých dvou letech demonstrovaly jak smutnou skutečnost, že je řada jejich vrcholných politiků v různých podivných obchodech namočena až po uši, tak schopnost zametat korupční kauzy pod koberec, zejména týkají-li se jejich vlastních straníků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz