Josef Zbořil: To vypadá hodně zle. Spojenými státy se šíří jako lavina velmi nebezpečný virus

15.11.2016 11:11

Porucha Ne-akceptace Prezidenta (PNP) je typem patologického disociativního a psychotického chování, poprvé v USA pozorované v pozdních hodinách 8. listopadu 2016 a se zvyšující se závažností s plynoucím časem.

Josef Zbořil: To vypadá hodně zle. Spojenými státy se šíří jako lavina velmi nebezpečný virus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA
reklama

Trpící Poruchou Ne-akceptace Prezidenta často vykazují příznaky výrazné kognitivní disonance, náhlých záchvatů vzteku, neovladatelného pláče, sebevražedných myšlenek a extrémního smutku.

Příznaky a symptomy:

Lidé s Poruchou Ne-akceptace Prezidenta jsou charakterističtí přetrvávající neochotou akceptovat, že se Donald Trump chystá udělat Ameriku znovu skvělou. Jednotlivci trpí častým projevováním příznaků paranoie a klamu. V akutních případech byly pozorovány psychotické případy. Porucha Ne-akceptace Prezidenta se liší od stavu rozrušenosti z výsledků amerických prezidentských voleb 2016. Lidé s PNP nejsou ochotni nebo schopni přijmout realitu a to navzdory nezvratným důkazům. Podle „Diagnostického a statistického manuálu mentálních poruch“ jedinci s PNP vykazují většinu nebo všechny z následujících příznaků:

 • sdělují ostatním, že se přestěhují do Kanady;
 • fixují se na fantazie o volebním systému USA;
 • protestují proti volbám jako nedůvěryhodným a zpochybňují jejich výsledek – vykřikují, že by "někdo" měl „něco“ udělat;
 • projevují akutní změny v chování z nafoukanosti a arogantnosti k bázlivosti a bojovnosti;
 • tvrdí, že každý, kdo s nimi nesouhlasí je pod vlivem určité kombinace projevů rasismu, sexismu, netolerance, homofobie a vlastně je jakousi osobou Hitlerovského typu.

Příčiny a mechanismy:

Porucha Ne-akceptace Prezidenta byla přímo způsobena zvolením Donalda Trumpa jako prezidenta USA. Pro mnohé, jak v USA i po celém světě, to byl šokující a neočekávaný výsledek. Jimi preferované informační zdroje selhaly v předávání jim informací, že alternativní kandidátka byla zločineckým parazitem s tak špatným zdravím, že byla voliči odkopnuta. Výzkum pokračuje, ale PNP se jeví, že úzce koreluje s následujícími environmentálními a behaviorálními faktory:

 • členství v Demokratické straně nebo její podporování;
 • sebe-identifikace jako feministky;
 • v současné době studující na vysoké škole či absolvent humanitního oboru;
 • lidé, které podvedl partner;
 • žijící v hustě osídlené metropolitní oblasti;
 • dlužník studentských půjček;
 • řídká či neexistující pracovní historie;
 • hipsterismus.

Diagnóza:

Diagnostikování Poruchy Ne-akceptace Prezidenta je jednoduché. Zeptejte se pacienta, zda se Donald Trump chystá stát se příštím prezidentem USA. Některé pacienty to rozruší a může je to i vyvést z míry. Je zásadní podrobit je této otázce, i když začnou blábolit o "více vlivech". Trpící PNP začnou nesrozumitelně blábolit a často vykazovat tři nebo více symptomů v krátkém časovém období.

Léčba:

Jedinou známou účinnou léčbou je léčba expozicí. Pacient musí být opakovaně vystaven realitě, a měl by nosit čepici s „Udělat Ameriku znovu skvělou“, dokud to to nebude schopen tolerovat. Každá expozice by měla být delší, po týdnu by pacient měl být podpořen, aby byl viděn na veřejnosti s čepicí s „Udělat Ameriku znovu skvělou“. Koučovat pacienta poukazováním na odkazy, že Donald Trump je nově zvolený prezident. Pacienti s PNP jsou velmi odolní vůči léčbě a nebezpeční ve velkých skupinách. Je určitá možnost úspěšné léčby, která vyžaduje, aby byli odděleni od svého stádového myšlení a nelze úspěšně zahájit proces přijímání reality pod vlivem povzbuzujících látek bludů a iracionalit. Separace může vyžadovat asistenci prostředků pro vymáhání práva. Pokud máte přítele nebo milovaného člověka, který trpí PNP, vyzvěte jej, aby vyhledal léčbu. Společně můžeme porazit tuto hrozbu a Udělat Ameriku znovu skvělou!

Závěrem:

Obdobné projevy PNP byly zaznamenávány také od ledna 2013 v České republice při zvolení prezidentem „českého Trumpa“ Miloše Zemana a vrcholící vyhlášením „Týdnů občanského neklidu“ od PNP silně trpících jedinců.

Vyšlo na eportal.parlamentnilisty.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Máme zastupitelskou demokracii. Copak si nevzpomínáte, jak jste volili Prymulu?

9:20 Miroslav Macek: Máme zastupitelskou demokracii. Copak si nevzpomínáte, jak jste volili Prymulu?

Úterní glosy Miroslava Macka