Karel Hvížďala: Kdy padne Nečasova vláda?

23.10.2012 19:31 | Zprávy

To je zásadní otázka, kterou si po prohře vládnoucí koalice v krajských a senátních volbách musí klást nejen novináři.

Karel Hvížďala: Kdy padne Nečasova vláda?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Zopakujme si fakta: Vláda Petra Nečase spojila svou důvěru již před časem s tzv. daňovým balíčkem. Jenže hlasování o tzv. daňovém balíčku Petr Nečas oddálil až po kongresu ODS, který se má uskutečnit v prvním listopadovém týdnu ve dnech 2. až 4. listopadu 2012 a má být navíc volební. Petr Nečas a jeho ODS výrazně volby prohrála: Výsledných dvanáct procent, které získala ODS, představuje nejhorší výsledek v dějinách této strany, a proto kongres může mít dramatičtější průběh. Nečasův kabinet však může teoreticky vládnout dál, protože mezi vládou a výsledky těchto voleb neexistuje žádná ústavněprávní souvislost. Ale protože Miroslava Němcová v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce prohlásila, že nejzazší termín pro hlasování o tzv. daňovém balíčku, tedy i o důvěře vládě je 7. listopad 2012, moc času nezbývá. Jenže schůze Sněmovny již začíná v úterý, a když padne penzijní reforma a restituce, bude muset vláda odstoupit, protože v balíčku nejde jen o zvýšení DPH.

V tom případě by předčasné volby mohly být spojeny s prezidentskými volbami, jak se o tom donedávna hovořilo. Teoreticky lze ale počítat s tím, že hlasování by se mohlo posunout až do doby po kongresu, zasedání Sněmovny by se kvůli tomu protáhlo a nebude-li Nečas na kongresu za pár dní zvolen předsedou ODS, prezident by zřejmě mohl opět pověřit sestavením vlády ODS a předsedou nové vlády by se stal ten, kdo by přinesl na Hrad zprávu, že ho v Poslanecké sněmovně podpoří minimálně 101 poslanců. V této souvislosti padají různá jména: nejčastěji ministři Martin Kuba a Pavel Blažek, jenže pro některé členy ODS je Martin Kuba příliš blízký Václavu Klausovi a navíc ODS dopadla v jižních Čechách špatně, proto má menší šance. Většinová podpora pro novou vládu je představitelná, protože po výsledcích krajských voleb je zřejmé, že řada současných poslanců ODS i TOP 09, nehledě o věcech veřejných a Lidem by se po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny již nevrátila, což platí i o skupině šesti poslanců kolem Petra Tluchoře. A - budeme-li spekulovat - i prezident Václav Klaus nemusí mít zájem na předčasných volbách, protože jeho mandát končí v březnu 2013 a byli-li by předčasné volby spojené s volbou nového prezidenta či v červnu, jak někteří poslanci spekulují, nestačil by se na volby, v kterých by nejspíš chtěl ještě sehrát nějakou roli, byť třeba jen v pozadí, náležitě připravit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

12:26 Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

Pokud si laskaví čtenáři všimli mého zájmu o úsilí zlínských podnikatelů bratrů Lebánkových o obnovu…