Karel Hvížďala: Německo rok před volbami

11.11.2012 21:30 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Podle průzkumů Společnosti YuoGov, zveřejněných 4. listopadu 2012, více než dvě třetiny Němců se dívají na působení současné černo-žluté koalice, tedy křesťanských demokratů CDU/CSU s liberály FDP, negativně. 69 procent dotázaných je s jejich výkony nespokojeno, i když v době krize převažuje nespokojenost s každou vládou.

Karel Hvížďala: Německo rok před volbami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Přesto porovnávají-li se tyto říjnové výsledky s průzkumy v sousedních sedmi zemích, je nespokojenost se současnou vládnoucí koalici v Německu nejvyšší. Kdyby se dnes hlasovalo o vystoupení Německa z Evropské unie, proti by byl každý čtvrtý občan. Většina, tedy 57 procent, je ale stále pro, aby Německo v EU zůstalo. 

Za špatný obraz současné koalice v Německu může hlavně neshoda v řadě základních praktických otázkách, protože křesťanští demokraté nejsou ochotni vycházet vstříc návrhům liberálů, proto se čekalo celkem s napětím, co ze sedmihodinového nočního nedělního vrcholového koaličního jednání vzejde za kompromisy. Byla to taky poslední šance manifestovat schopnost dohody, protože skoro přesně za rok proběhnou v Německu celostátní volby. 

Když generální sekretář FDP Herman Gröhe předstoupil v pondělí časně ráno před novináře a hned v první větě oznámil, že na vrcholném zasedání padla důležitá rozhodnutí, všichni čekali, o co konkrétně půjde, i když bylo předem zřejmé, že k zasedání by vůbec nemohlo dojít, kdyby nějaké dohody nemohlo být dosaženo. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

12:16 Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

Slogan do titulku jsem si vypůjčil z internetové diskuse. Je dobře, že národ má smysl pro humor. Jen…