Karel Hvížďala: O třech prutech a sedmi klíčích

18.05.2013 20:39

Kníže Svatopluk panoval na Velké Moravě a jak praví legenda: Byl panovníkem udatným a svým sousedům na postrach. Maje tři syny a obávaje se, že nebudou živi ve svornosti, rozdělil říši na tři části a každému z nich jedno knížectví přidělil.

Karel Hvížďala: O třech prutech a sedmi klíčích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman odemkl Korunní komoru, odkud spolu s dalšími držiteli klíčů vyzvedl české korunovační klenoty.Poté byly přeneseny k vystavení do Vladislavského sálu

Dál to znáte z dějepisu: Nechal si přinést tři hrubé pruty, svázal je a svolal své syny ke smrtelné posteli a předal je nejstaršímu z nich s příkazem, aby je zlomil.

Jemu, ani těm dalším se to nepodařilo. Pak pruty rozvázal, každému dal jeden a ti snadno pruty rozlomili. Svatopluk pravil: Vidíte synové moji, že zůstanete-li pospolu v lásce a svornosti, nikdy vás nepřátelé přijíždějící z východu, Maďaři, kteří se shromažďují u řeky Tisy, nepřemohou; aniž do zajetí odvedou. Když na mou radu zapomenete, padne na vás kletba.

Corona regni Bohemiae, tedy koruna království českého, kterou bylo možno v květnu 2013 vidět, nechal vyrobit Karel IV. ještě jako moravský markrabě těsně po té, co v roce 1344 papež Klement VI. udělil pražským arcibiskupům právo pomazat a korunovat české krále. Na Karlovu žádost papež, který Karla vychovával, vydal 6. května 1346 bulu na ochranu této koruny, podle níž se zakazuje ji odcizit, prodat nebo zastavit. Z rozhodnutí Karla IV. se stala koruna majetkem svatého Václava, na jehož hlavě měla být trvale uložena. Králům byla pouze zapůjčena v den korunovace a ještě tentýž den večer musela být svatému Václavu vrácena. Za zapůjčení koruny musel každý král zaplatit tři sta kop zlatých ve prospěch kostela a pražské kapituly. Kdo by pravidla porušil, byl Karlem IV. proklet a měl na to doplatit.

Současná klenotnice Korunní komory svatovítské katedrály je nová, vznikla v roce 1867, po prusko-rakouské válce, když byly korunovační klenoty převezeny z Vídně a pro pokladnici byly vyrobeny nové dveře. Ty byly opatřeny sedmi klíči, které měly stejně jako Svatoplukovy pruty pečetit jednotu a svornost představitelů koruny české a církve. Klíče byly v držení krále, arcibiskupa, pražského biskupa a nejvyšších představitelů zemské šlechty. Dnes je mají přidělené nejvyšší představitelé českého státu a katolické církve. Do konce XX. století byly korunovační klenoty vystaveny jen devětkrát.

Prokletí těch, co pravidla porušili, zdá se, funguje: Poprvé nechal korunu ze země vyvézt před husity král Zikmund a byl kvůli tomu sesazen. O korunu měl zájem i král Friedrich Falcký, ale po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 utíkal ze země tak rychle, že to nestihl a nechal ji na Staroměstské radnici.

Dokonce legenda o královně Elišce, matce Karla IV., praví, že i stará přemyslovská koruna byla uložena v pokladnici, od které bylo sedm klíčů. Mladý král Jan korunu chtěl prodat a oslepl. Neuctivé zacházení s korunovačními klenoty se zatím každému nevyplatilo: I říšský protektor Reinhard Heydrich údajně doplatil smtí na to, že si neoprávněně posadil na hlavu českou korunu. Otázka jen je, jestli by i dnes neměl prezident za zapůjčení korunovačních klenot na výstavu svatovítské kapitule platit, když je kvůli svému zvolení nechal vystavit. Tím přece porušuje pravdila a mohla by za to na něj dopadnout Karlova kletba. I na Svatoplukovo prokletí jeho znesvaření synové doplatili: Maďaři Velkou Moravu kolem roku 906 rozvrátili. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…