Lidovci díky Moravě mají bezmála šest procent. Ostatní malé a nové strany propadly a bývalá vládní strana Věci veřejné zcela zmizela. Otázka, na kterou se jako všichni ostatní komentátoři pokusím odpovědět, zní: Proč tomu tak je?
Nízká volební účast se dala předpokládat a vysvětlení je ale nabíledni: většina lidí je provozem české politiky dezorientována a velmi často až znechucena. Ze stávajících stran si neuměla vybrat, skoro všechny strany ji nějak zklamaly, proto zůstala většina doma a část těch, co volí, působí dojmem, že volí proti samotným volbám. Budoucnost pro ně ztratila budoucnost. K volbám se dostavili disciplinovaní voliči KSČM a strana navíc posbírala protestní hlasy bývalých voličů především ČSSD, a proto KSČM získala 68 mandátů. Můžeme si tedy za to sami a nemá cenu spílat komunistům.
Hlavní vinu za prohru pravice ale nese vládní koalice včele s ODS, která měla dlouhodobě laksní přístup ke korupci, premiér Petr Nečas, jehož tým neuměl reformy vysvětlit ani vzdělanějším voličům a který podléhal vnitřním tlakům lidí zapletených do korupčních afér, a prezident Václav Klaus, který vládu v posledních měsících stále více atakoval a oslaboval. ODS díky tomu přišla o 78 mandátů, obhajovala jich 180.
Jak ale z reakcí Petra Nečase i ministra Pavla Blažka, které jsem slyšel v médiích, vyplývá, zatím strana nebyla schopná ani náznaku skutečné sebereflexe, když tvrdí, že hlavní vinu vidí v reformách a vnitřní nejednotnosti ODS: tedy v aktivitě šestice tluchořovců, jinými slovy odpadlíků, ne těch, co politiku provozovali. Strana se chová jak malý školák, který vždy za špatné známky svaluje vinu na paní učitelku, tedy na jiné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz