Střídání vlád a dělba moci mezi moc ústavodárnou, výkonnou, justiční a od druhé půlky minulého století mediální, přičemž justice a média vykonávají zároveň funkce kontrolní přes ostatní mocnosti, představují zatím nejúčinnější záruky pro demokratický vývoj země.
Tento systém je ve střední Evropě velmi mladý, cenzura tu byla poprvé zrušena v roce 1989 (nepočítáme-li pár měsíců v roce 1848 a 1968), funguje teprve jednadvacet let ve srovnání třeba s Velkou Británií, kde byla cenzura zrušena již v roce 1695 či se Spojenými státy, kde byla zrušena o sto let později, a proto tu stále existují větší pokušení demokratická pravidla porušovat.
Po březnovém přepadení České televize vojenskou policií, které bude v nejbližší době projednávat soud a pokusech vyslýchat redaktory pražského Respektu a zjistit od nich zdroj informací v souvislosti s kauzou Státního fondu životního prostředí, v níž jde o bývalého ministra za ODS Pavla Drobila, který je podezřelý z toho, že měl zájem z fondu vyvézt peníze na financování politických stran, se objevila podobně závažná zpráva na Slovensku. Tam byli odposloucháváni novináři Pravdy a ředitel TA 3 Vojenským obranným zpravodajstvím. Jak ze spisu, který má redakce Nového času k dispozici, vyplývá, šlo" o rozkrytí styků novinářů".

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Hvížďala