Karel Hvížďala: Proč existují obavy z ANO a Andreje Babiše?

07.09.2014 12:40

Šedesátiletý Andrej Babiš je druhý nejbohatší muž v naší republice po Petru Kellnerovi. A v loňském roce dle časopisu Forbes byl 736. nejbohatší muž na naší planetě s majetkem v hodnotě dvou miliard dolarů. Řídí asi 300 firem a zaměstnává 25 000 lidí.

Karel Hvížďala: Proč existují obavy z ANO a Andreje Babiše?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Aby mohl své firmy dále rozšiřovat a po roztržce s Václavem Klausem kvůli biopalivu, a zvláště po rychém úspěchu Věcí veřejných, kdy pochopil, že lidi lze nalákat na jednoduchá protikorupční hesla: v roce 2010 získaly VV jedenáctiprocentní zisk, rozhodl se vybudovat úspěšnou stranu sám.  

A protože lidé měli ke stranám odpor, nazval Ano, které zaregistroval v květnu 2012, hnutím, což mělo dvě výhody: apriori nebyl tak podezřelý jako politické strany a nemusel přijít s jasným propracovaným programem pro všechna odvětví. Rozhodl se hnutí řídit jako podnik. Za tím heslem se místo programu pro sociální a zdravotní politiku, zahraniční politiku atd. skrýval pouze hospodářský úspěch.  

Strana maskovaná jako hnutí přitáhla rychle různé lidi, kteří do ní vstupovali z nejrůznějších důvodů a s rozdílnými ambicemi, které se jim nezdařilo naplnit jinde a v předčasných volbách získala v květnu 2013 18,65 procenta hlasů: byla hned za ČSSD. Jakmile ale nějakému uskupení chybí jasně definovaný tmel, může to vést k otřesu celé struktury založené na moci a penězích jednoho muže.  

Volby do Evropského parlamentu s přehledem ještě vyhrála s 16,1 procenta, ale při komunálních a doplňovacích volbách do Senátu již může mít v říjnu problém, protože nemá a ani nemůže mít vybudovanou v tak krátké době stranickou základnu.  

Navíc prověřit 9 000 lidí, kteří vidí v hnutí výtah k moci, je nad síly jednoho muže či jeho týmu, který je zvyklý vše řídit sám: proto má zřejmě problémy s vnitřními demokratickými principy uvnitř hnutí. Dříve byl zvyklý rozhodovat na základě vlastní zkušenosti a dnes se musí spoléhat na lidi, které nezná a kteří jsou zvyklí hrát zákulisní hry. To může být v delší perspektivě past.  

Problém s Babišem má i Evropská unie, jak sdělila Ingebord Grässleová, která ho dokonce vyzvala, aby se svých podnikatelských aktivit vzdal. To Babiš samozřejmě odmítá, protože se cítí být především podnikatelem, pravidla je zvyklý určovat sám.  

A poslední Babišův problém je spojen s tím, že se stal vlastníkem nejdůležitější mediální společnosti MAFRA. Protože média jsou v krizi a stále se propouští, nemusí redaktorům nic nařizovat, všichni tuší, jak se mají chovat. A tomu nepomohl ani vydavatelský kodex, který jsem pro ně sepsal. Navíc vyměnil vedoucího redaktora regionálních příloh Jakuba Ungera, což před komunálními volbami může vypadat podezřele. Situace je proto velmi nestandardní a spoléhat se jen na to, že si Babiš nebude chtít poškodit svou image, představuje jen malou pojistku.

Psáno pro Čro Plus

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Hvížďala

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Arcibiskup Jan Graubner: Nelze žít z deklarací, ale z Pravdy, která osvobozuje a lze ji poznat po ovoci

21:39 Arcibiskup Jan Graubner: Nelze žít z deklarací, ale z Pravdy, která osvobozuje a lze ji poznat po ovoci

Prohlášení předsedy ČBK k některým kandidaturám do poslanecké sněmovny