Karel Hvížďala: Třetí světová válka začala na internetu

23.01.2012 18:11 | Zprávy

Protestů světových webů proti zavedení cenzury internetu si mohli všimnout i ti, co se o to nezajímají, protože ve středu 18. ledna 2012 anglická Wikipedia zůstala černá a google odkazoval na americkou petici, která protestuje proti dvojici navržených zákonů, které mají zkratky SOPA a PIPA.

Karel Hvížďala: Třetí světová válka začala na internetu
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

Ve Spojených státech se proti těmto zákonům svolávají i demonstrace. Schválit první zákon původně měli senátoři už 24. ledna.

SOPA, neboli Stop Online Piracy Act, je zákon o zastavení on-line pirátství a PIPA, Protect IP Act, je zákon o ochraně IP. Tyto zákony byly již loni představeny ve Sněmovně reprezentantů Spojených států a měli zamezit pirátskému, tedy nelegálního internetového obsahu, a to i na internetových stránkách umístěných i mimo USA zabavením domény, zablokováním názvu, smazáním z vyhledavačů atd.. Nové zákony by tedy umožnily americkým soudům kompletně zablokovat stránky, na nichž se nachází nelegální obsah či pouze odkaz na nelegální obsah. Kromě toho by mohl soud takovému webu zakázat provoz reklamy a využívání platebních služeb, tzv. PayPal.

To zní na první pohled sice dost rozumě, protože piráti ohrožují tvůrce filmů, skladatele, interprety, autory knih atd., kteří přicházejí o autorské tantiemi. Za návrhy zákonů proto stojí představitelé mocného amerického filmového průmyslu a firmy bojující s padělky a majitelé ochranných známek. Teoreticky je to ale složitější, protože jde o nadřazenost práva na ochranu duchovní vlastnictví nad právem na svobodu projevu, informace atd. a to už je složitější věc. Praktický problém je ale v tom, že vláda by novými zákony získala zásadní moc nad internetovým obsahem, a tím by lidstvo vrátila zpět do období tvrdé cenzury, která přestala ve Spojených státech prakticky fungovat kolem roku 1800. Zástupci Wikipdie vidí nebezpečí ohrožující svobodu internetu v tom, že by mohlo dojít k situaci, kdy se na Wikipedii nepozorovaně objeví na odkaz na nelegální internetový obsah, což by dalo americké vládě podnět k zablokování celé sítě. Podobně by mohl být postižen i Facebook, kde jsou odkazy na pirátské servery.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Hvížďala

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Mlynarčík: Další plánované výdaje ze státního rozpočtu! Je to nutné?

20:52 Jan Mlynarčík: Další plánované výdaje ze státního rozpočtu! Je to nutné?

Poslaneckou sněmovnou prošel bez velké pozornosti i diskuze tzv. celní balíček, tedy novela v oblast…