Karel Januška: Doplnění státního rozpočtu

26. 11. 2020 17:04

Mám jednoduchý návrh, jak lze do státního rozpočtu získat prostředky, které v minulosti patrně nebyly odvedené.

Karel Januška: Doplnění státního rozpočtu
Foto: FB Karel Januška
Popisek: Karel Januška
reklama

Bývalý Obchodní rejstřík je nyní pod jménem Veřejný rejstřík. Nemá žádný vztah k povinnosti řádně platit zákonem stanovené daně.

Obchodní rejstřík by měl přesně popisovat předmět podnikání, a činnost, kterou zapisovatel provozuje, nebo hodlá provozovat.

Naši zákonodárci a soudci si problém zapisování do rejstříku nepřípustně zjednodušili, Místo konkrétní činnosti zapisují do rejstříku: „Služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“. Citovaná Příloha obsahuje 80 náhodně se opakujících činností. Počet neuvedených činností je neomezený. Každá nová činnost není dosud zapsaná v rejstříku. Proto odvolávání na dosud existující seznam je zmateční.

Náhodný příklad zápisu: DenikN.cz (IČO 072 53 737): Předmět podnikání: výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 a 3 živnostenského zákona. Předmět činnosti: Pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor.

Logický zápis pro DenikN by mohl být následovný: Předmět podnikání: Vydávání novin a tiskových zpráv. Předmět činnosti: šíření a prodej informací.

Zapisovatel se nesmí zbavit povinnosti platit náležitelnou daň. NKÚ si plánuje firmy, které budou kontrolovány v příštím období. Nabízí se úvaha, zda zapisovatelé do rejstříku nejsou ve střetu zájmů. Nahlédnutím do rejstíku lze zjistit, že většina velkých obchodních korporací má v rejstříku zapsáno: Předmět podnikání: výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 a 3 živnostenského zákona.

Pane předsedo NKÚ, domnívám se, že byste ze své pozice měl nařídit, aby se v obchodním rejstříku nevykytovaly zápisy, které dovolují velkým firmám neplatit patřičnou daň.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

František Kašpárek: Až nás budou milióny

20:44 František Kašpárek: Až nás budou milióny

Pokud klademe nepříjemné otázky ohledně vakcíny na Covid 19, tedy otázky, na které máme jistě právo,…