Karel Januška: Morální úpadek společnosti

05.06.2019 10:51

Dámy a pánové zákonodárci, soudci všech soudů, pracovníci sdělovacích prostředků, učitelé všech škol,

Karel Januška: Morální úpadek společnosti
Foto: FB Karel Januška
Popisek: Karel Januška

Všichni byste si měli uvědomit, že kromě vás existují občané, kteří na vaše platy tvrdě vydělávají. Jsou to oni, kteří vám zajišťují spokojený život. Kromě vás ještě musí zajistit příjmy pro chod státu, a z daní uživit důchodce.

Před třiceti lety jsme se částečně zbavili obludného systému, který mnohé z vás nepoučil, ale zcela zřetelně tuto skutečnost zneužíváte.

V první řadě stojí zákonodárci. Nejenže jste nepostavili KSČ mimo zákon, naopak jste dovolili stávajícím soudcům rozhodovat podle právních předpisů, platných za totality. Ještě stále slyšíme, že soudci musí rozhodovat podle "závazného právního názoru". Schválili jste nový "Občanský zákoník", který vnesl do justice další možnosti, jak ovládat svobodného občana. Nechali jste v platnosti části Občanského soudního řádu, který umožňuje soudcům ignorovat předložené důkazy. Umožnili jste státním úředníkům ukládat pokuty za dopravních přestupky. Pouze moc výkonná může mít povinnost ukládat pokuty, nikoliv úředníci. Umožnili jste vznik speciálních občanů "exekutorů" opět s možností vybírat pokuty a poplatky. Nyní se snažíte omezovat jejich pravomoc. V právním státě rozhoduje soud, kdo a kolik musí zaplatit ten, který porušuje zákon. Když stanovíte přesné předpisy pro splátky a odměny exekutorům, není třeba jiných zákonů. Když exekutor poruší svou pravomoc, soud ho musí potrestat. Tak je to v normálních státech, kde je moc soudní samostatná.

Dámy a páni soudcové. Je smutné prohlížet některé výplody, které jste svým rozhodováním vytvořili. Máte být vzorem všem občanům. Ústava vám přesně popisuje, jak má každý jednotlivý soudce soudit. Vy jste si vymínili, že budete v soudních postupech kopírovat totalitu. Vaši kolegové po sametové revoluci vám zajistili beztrestnost. V Ústavě je přesně nadefinováno, jak máte rozhodovat. Nestranně a nezávisle. Podle svého vědomí (jak vás měla naučit vysoká škola) a podle svého svědomí, čili podle morálky. Čerstvě vystudovaný Jiří Pospíšil byl pro vás vhodným ministrem spravedlnosti. Právnická fakulta, u které vystudoval, časem udělila tituly mnohým vašim kolegům. Totalitní profesoři vyučili totalitní justici. Za totality na právnických fakultách nemohl přednášet učitel, který neovládal marxismus-leninismus. Závazným právním názorem bylo: "Na základě vědeckého poznání zvítězí dělnická třída na celém světě". Platila přísná hierarchie. Prokurátoři měli a pořád zřejmě mají nikým nedefinovanou pravomoc, napadat vaše výroky. Tato pravomoc měla být státním zástupcům odebrána hned po sametové revoluci. Bohužel, mezi zákonodárci je nemálo občanů, kteří se titulem "občan s právnickým vzděláním" nejen chlubí, ale své funkce zneužívá ve prospěch svůj, a občanů "stejné kategorie". To vás neomlouvá, když ve svém středu takové soudce trpíte.

Pracovníci veřejných sdělovacích prostředků. Je trapné, když jste placení z daní občanů, a propagujete lež. Nesnažíte se dobrat pravdy. Mediální kampaň o premiérovi nesvědčí o vašem objektivním uznávání pravdy. Obzvláště redaktoři veřejnoprávních medií by měli mít cit pro pravdu a spravedlnost. Pan redaktor Moravec tento cit nemá. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je zřejmě také vyškolená v totalitním právu.

Vážení učitelé na všech stupních. Učte své žáky pravdě. Učte je, že soud je činnost za úplatu. Ten, kdo u soudu neuspěje, musí platit soudní poplatky protistraně. Učte je, že pouze jedna strana ve sporu může vyhrát. Učte je, že matematika je základem spravedlivého rozhodování. Každé ideály musí být pro soudce lhostejné. Pouze podle skutků a zákona musí soudce rozhodovat. Do zákona nepochybně patří pravidla matematiky. Samozřejmě nejnovější poznatky z lékařství a technických oborů. Vychovávejte své žáky úměrně jejich věku. Nařízení instituce typu CERMAT berte s velkou rezervou. Taková instituce nepatří do právního státu.

Vážení zákonodárci, bylo by žádoucí ukončit hru na „právní demokratický stát“. Stačí, když dáte soudcům na vědomí, že hodláte přijmout následující doplnění právních předpisů:
§1. Hierarchické uspořádání lidského poznání a právních norem tvoří zákon, podle kterého soudci rozhodují.

Jsou to: (1) Zákony přírodních a matematických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických, (2) Ústava, Listina základních občanských práv a svobod, (3) nařízení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (EU, NATO), (4) zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů, (5) nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

§ 2. O vazebním zadržení občana rozhoduje soudce, který se stává jeho zákonným soudcem.

§ 3. V soudním řízení musí soud vyhodnotit každý předložený důkaz. Soud nemá právo měnit žalobní návrh.

§ 4. Soudnictví je dvoustupňové. Každý spor má nárok na dva zákonné soudce, případně rozhodnutí dovolacího soudu. Soud na každém stupni má povinnost vyřešit spor. Nemá právo přikazovat jiným soudům, aby za něho rozhodovaly.

Státní úředníci plní cíle, které si současná vláda stanovila. Vedoucí státních úřadů jsou za to zodpovědní.

Okamžitě přestane výroba nesmyslných soudních spisů, které si vyměňují státní zástupci. Soudci si budou sami kontrolovat svá rozhodnutí. Soudní řízení se podstatně zkrátí. Stát ušetří výdaje za špatná rozhodnutí soudů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…