Karel Januška: Nepoučitelní zákonodárci

22.08.2015 10:56 | Zprávy

Hlavní článek MFD nám sděluje, že „Soudci žádají posily kvůli přísunu uprchlíků“. Domnívám se, že justice je špatným článkem chodu naší společnosti.

Karel Januška: Nepoučitelní zákonodárci
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Naše státní zřízení jen vzdáleně připomíná právní stát. Ústava, jako nejvyšší zákon republiky, je deformovaná předpisy (Občanským soudním řádem) tak, že dochází k situacím, které jsou přípustné pouze pro naše právníky, kteří sedí na ministerstvu spravedlnosti. Ministr spravedlnosti se klidně omlouvá za to, že některé soudní procesy neproběhly podle zákona. Vůbec mu to nepřipadá divné. V televizní debatě tvrdil členu právnické komory, že soudci jsou za svá rozhodnutí osobně zodpovědní. Kteří soudci byli zodpovědní za to, že bezúhonní občané, někteří dokonce bývalí členové parlamentu, byli zbavení základního občanského práva (svobody pohybu) po dobu jednoho měsíce? Je stav, kdy neplatí zákon (kdy soudci rozhodují v rozporu se zákonem), normální? Kolik tisíců rozsudků je v rozporu se zákonem? Každý občan si nemůže dovolit, aby byl zastupován erudovaným právníkem, který ministra spravedlnosti donutí k tomu, aby se za rozsudek soudu omluvil.

Do nebe volající je případ, kdy si soudci Nejvyššího soudu přisoudili doplatky mzdy za minulá období. Ústava jasně přikazuje, že soudci musí rozhodovat nestranně, a tuto nestrannost nesmí nikdo ohrožovat. Žádný soudce, ani soudce Ústavního soudu, nesmí ohrožovat svou nestrannost. Nesmí soudit takový případ, ve kterém je hmotně zainteresován sám, nebo jeho blízcí. To je jediný možný výklad ústavního článku 82.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…