Karel Januška: Právní marasmus a jeho příčiny

23.02.2021 11:18 | Zprávy

Jen v absurdistánu může mít demokratický stát dva ústavní soudy. Pavel Rychetský veřejnosti sdělil, že republika není právním státem.

Karel Januška: Právní marasmus a jeho příčiny
Foto: FB Karel Januška
Popisek: Karel Januška

Jako předseda tohoto soudu měl automaticky rezignovat nejen na funkci předsedy. Ústavní soudci, kteří stáli na straně Rychetského, měli rovněž rezignovat Nálezu Ústavního soudu se musí podřídit každý občan republiky. V první řadě to musí být každý soudce.

Volební zákon z dílny Klause a Zemana zaručoval politické straně s největší popularitou místo premiéra. Tento nešvar učinil z Poslanecké sněmovny podřadný úřad, který se stal nástrojem strany, která zvítězila ve volbách. Poslancům umožnil navyšování svých platů smyšlenými funkcemi. Jednací řád Sněmovny se stal zdrojem vedlejších poslaneckých příjmů. Jakmile je ustavena Poslanecká sněmovna, musí si každý poslanec uvědomit, že je zástupcem všech občanů republiky, nejenom straníků. Volební hlasy se musí každé straně přičítat pouze jednou, bez ohledu na místní příslušnost. Každý poslanec Parlamentu zastupuje stejný počet občanů české republiky po celou dobu vládnutí. Nikdo, kdo je odpovědný za správu státního majetku nesmí být členem Sněmovny. Je-li zvolený poslanec činný ve státní správě, před slibem poslance se musí vzdát této činnosti. Poslanecké platy musí být stejné (rovné), protože Ústava přikazuje rovnost občanů před zákonem. Výjimku může mít pouze předseda PS, jako představitel celé sněmovny.

Ústava nezná termín "poslanecký klub". Takové spolčení může existovat, ale žádné výhody z tohoto členství nesmí poslancům plynout. Povinností poslance je zastupovat každého občana. Republika je jeden volební obvod. Každý občan má jenom jeden hlas. Vybírá z nabídky (registru) občanů, kteří se o poslanecké křeslo ucházejí. O propagaci své kandidatury se může starat sám, nebo jeho politická strana. Registr výsledků voleb stanoví pořadí, které poslanecká sněmovna musí respektovat. Volby mohou probíhat několikrát, až se dá z výsledků jednoznačně stanovit takové pořadí kandidátů, které umožní sestavit budoucímu premiérovi funkční vládu. Registr kandidátů na člena Sněmovny se každým kolem voleb může zužovat, do doby, kdy dojde ve Sněmovně k jednoznačné možnosti sestavit funkční vládu. Registr voličů a registr výsledků voleb se před každým kolem musí nulovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Proč řešit tituly?

Já bych řekl, že dnes má titul kde kdo a o ničem to nevypovídá, respektive o jeho odbornosti a schopnostech. Snad s výjimkou lékařů, tam bych asi nechtěl, aby mě ošetřoval někdo, kdo o tom nemá páru. Mimochodem dnes je není problém narazit na vysokoškoláka, ale co na lidi, co umí pracovat rukama. Tř...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

15:57 Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

Písničkář Jarek Nohavaca napsal: Když mě brali za vojáka, stříhali mě dohola, vypadal jsem jako blbe…