Karel Januška: Právnický marasmus

26.05.2021 7:34 | Zprávy

Dne 10. prosince 1948 Valné shromáždění Spojených národů přijalo a vyhlásilo Všeobecnou deklaraci lidských práv. Po tomto aktu Valné shromáždění vyzvalo všechny členské státy, aby ve svých zemí aplikovaly její principy.

Karel Januška: Právnický marasmus
Foto: FB Karel Januška
Popisek: Karel Januška

V roce 1948 se u nás moci uchopili komunisté, kteří upravili znění zákonů. K soudcům přiřadili "soudce z ulice" a vytvořili si termín "závazný právní názor", kterým se řídí i současná justice. Vysoké školy jsou řízené "odborníky", kteří se usadili v čele politických stran. Volby do Parlamentu neslouží k vybrání nejlepšího kandidáta na premiéra, ale k upevnění moci současné politické garnitury. Ústavní soud není soudem, ale "nálezcem" nespravedlných rozhodnutí nižších soudů. Předseda Rychetský se tváří, že neví co je spravedlivé rozhodnutí soudu.

Justice musí rozhodovsat nejenom spravedlivě, ale také úsporně. Náklady na soudní aparát musí být minimální a rozhodnutí soudu musí být spravedlivé. Dvoustupňové soudnictví je ekonomicky nejvýhodnější. Soud prvního stupně je kontrolován soudem druhého stupně. Jen dva subjekty mohou být účastníkem sporu (žalobce a žalovaný). Totalita umožnila soudcům přizvat další subjekt a neakceptovat pravidlo vyloučení třetího..

Moc soudní musí být v právním státě mocí nejvyšší. Prezident a členové Parlamentu mohou být stíhaní až po uplynutí svého mandátu.

Státní zástupci jsou státní úředníci, kteří nesmí vystupovat jako soudci. Spory mezi státními zástupci řeší moc výkonná (premiér, ministři).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Komu budeme mávat?

11:34 Přemysl Votava: Komu budeme mávat?

Vidím těch starostí kolem májových oslav 80. výročí konce války, jakou vlajkou mávat, koho nepřipomí…