Karel Januška: Rozum mi to nebere

3. 9. 2016 12:06

Z veřejných zdrojů se dovídám, že nejvyšší státní zástupce podal dovolání v neprospěch pana Dalíka. Požaduje pro něj vyšší trest.

Karel Januška: Rozum mi to nebere
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Dalík u soudu
reklama

Připomenu prohlášení ministra spravedlnosti v souvislosti se zadržením a měsíční vazbou skupiny občanů, mezi kterými byli i bývalí poslanci.

Ministr spravedlnosti veřejně prohlásil: „Česká republika se omlouvá za nezákonný postup a nezákonné trestní stíhání poškozeného Marka Šnajdra, které vedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jakož i za jeho nezákonnou vazbu. Tento nezákonný postup vedl k profesní a společenské újmě poškozeného, za což se Česká republika Marku Šnajdrovi omlouvá.“

Jinými slovy ministr spravedlnosti veřejně přiznal, že probíhají nezákonné soudy. Předseda vlády ministra spravedlnosti ani nejvyššího státního zástupce nepožádal, aby podali demisi. Sám nejvyšší státní zástupce (ani vrchní zástupce Olomouce) neodstoupili ze svých funkcí.

Jak je možné, že tentýž státní zástupce zasahuje do soudního procesu v neprospěch obžalovaného? Má nejvyšší státní zástupce jiné informace než soud, které dokládají, že k trestnému činu došlo? Jestliže výrok soudu byl:"Žalovaný je vinen", pak žalobce uspěl, a žádný zákon mu nepřikazuje, aby se zabýval výší trestu.

Domnívám se, že by i pro státní zástupce měla přísně platit hierarchie. Jestliže u příslušného soudu neuspěje, rozhodnutí o tom, zda stát podá odvolání má učinit nadřazený zástupce. Jenom takový postup je logický. Jen takový postup zaručuje ekonomické chování justice.

Největší problém je ten, že ani soudci vrcholných soudů nerespektují literu Ústavy. Prvním krokem k tomu, aby se situace zlepšila, je přikázat všem soudcům, že nerespektování Ústavy soudcem nepřichází v úvahu. Zákony matematiky a nejnovější poznatky ze všech věd jsou nedílnou součástí zákona. Bez zásahu zákonodárců se nápravy nedočkáme.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan David: Prezident Trump - bývalý a budoucí?

14:37 Ivan David: Prezident Trump - bývalý a budoucí?

Ve svém prvním projevu po odchodu z Bílého domu prohlásil bývalý US prezident Donald Trump, že jeho…