Karel Januška: Soudní řád a právní věda

10.03.2017 15:50 | Zprávy

Úvaha nad některými rozhodnutími soudů. Justiční mafie by v zájmu svých ekonomických potřeb neměla deformovat zákony.

Karel Januška: Soudní řád a právní věda
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Každá složitější organizace má své interní řády. Nemocnice obvykle mají „Nemocniční řády“. Každý ví, že podle nemocničního řádu nemocnice nikoho neléčí. Léčí se podle nejnovějších poznatků v lékařské vědě.

Od roku 1849 platil v našich zemích předpis, jak mají soudci postupovat při dokazování svých rozhodnutích. Když nejde o čin (přestupek,trestný čin), ale o právo (vlastnictví, platnost) platilo pro soudce: Skutky, pro jejichž existenci zákon stanoví domněnku, nepotřebují důkazu. Důkaz opaku jest dovolen, pokud jej zákon nevylučuje. Každý soudce se důkazem opaku musel vypořádat.

Když se komunistická totalita ujala moci, paragraf nahradila vágní formulací „Skutečnost, pro kterou je v zákoně stanovena domněnka, jež připouští důkaz opaku, má soud za prokázánu, pokud v řízení nevyšel najevo opak.“ To by vcelku nevadilo, protože jak soud dojde k rozhodnutí, je celkem lhostejné. Ale že podle tohoto paragrafu z Občanského soudního řádu soudy vydaly tisíce rozhodnutí, to je trestuhodné. Justiční mafii to vyhovuje, občané jsou blbci, tak proč proti tomu něco namítat? Je Občanský soudní řád ve Sbírce zákonů? Ano, tak je to také zákon. My jsme vystudovaní právníci, naše rozhodnutí nesmí nikdo ohrožovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

15:49 Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci června schodkem ve výši 152,4 miliardy korun.