Karel Světnička: Zkouškové období nejen na vysokých školách aneb Fifinka není kráva

28.01.2014 16:18 | Zprávy

Co svět existuje, tedy jeho vzdělávací soustava, jsou v případě vysokoškolského studia zkoušky za zimní semestr. Této době se říká zkouškové období. Ne každé zkoušení je ale důstojné a na úrovni. Jenže ne každý zkoušející má patřičnou úroveň. Může jít i o trapas v rozporu s Ústavou.

Karel Světnička: Zkouškové období nejen na vysokých školách aneb Fifinka není kráva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti- ilustrační foto

Ne každý zažil vysokoškolské studium, ať úspěšně či nikoli. Pro ty, co ho nepoznali: Semestr má přednášky, semináře, kolokvia, případně laboratoře či praxe ve studovaném oboru. To vše může semestr v délce 3 měsíců obsahovat. Pak je zakončen zkouškami. Zkoušející zkouší, co se studenti za 90 dnů naučili či pochopili. Na fakultě už není klasický mumraj na chodbách, ale u některých dveří hloučky studentů a studentek. Většinou se podle oblečení dá poznat, kdo jde na zkoušku nebo kdo přišel duševně podpořit zkoušené a načerpat informace ke zkoušenému předmětu. Zkoušení studenti mají většinou oblek, studentky většinou šaty s hodně velkým výstřihem – jistě pro uvolněné dýchání při přemýšlení před profesorem (většinou se ví, kdo je gay, na kterého toto nezabírá). Před vstupem k profesorovi panuje u každého zkoušeného silná nervozita – jak to dopadne, jestli bude umět vše odpovědět nebo aspoň něco. Když student(ka) vyjde ze dveří od zkoušejícího profesora, lze hned poznat, jak vycházející dopadl(a). Hned se čekajícím svěří s (ne)úspěchem a povykládá, na co všechno se přísný zkoušející ptal a co mu zkoušený odpovídal. Ti šťastnější tvrdí, že zkoušení bylo v příjemné vstřícné pohodové atmosféře...

Není ale profesor jako profesor. Tedy někdy zkouší i docenti a další. Profesorů je v poměru s ostatními zkoušejícími o dost méně. Buď nedosáhnou svou prací tohoto titulu, nebo mají jiný nedostatek – třeba zastupují buzny od některé z církví na demonstraci. Natolik výrazně, že monarcha je ochoten ignorovat zákony, které mu přikazují, aby profesory jmenoval, za což je živen našimi daněmi. Navíc vidí, jaký má „materiál“, v zákonodárcích, kteří nemají dost odvahy užít Ústavy k podání ústavní žaloby.

Vůdce ale možná chce pomoci nedostatku zkoušejících profesorů. Na klasické vysoké škole by neměl šanci, tak to alespoň zkouší na lidech, kteří možná chtějí být v budoucí vládě. Jeden za druhým napjatě předstupují jeden za druhým před vůdce – profesora. Zkroušeně a zmateni, co se to děje. Kde nepomůže hluboký výstřih, tak alespoň koš klobásek. Těžko poznat, jestli byly vyrobeny z produktů našich zemědělců – mouky a možná i trochy masa. Jiný nenápadně zanechá vůdci doutníky, že jej možná skolí. Všichni po zkoušce vycházejí s úlevou, že u profesora prošli.

Jenže - co to je za zájemce o ministerské posty, když v sobě nemají kousku důstojnosti své osobnosti, když tak nechají sebou mávat vrtošivým staříkem z Vysočiny hrajícím si na profesora, který nechce jmenovat ty, kteří by jimi právem a z vůle voličstva měli být? Kdyby totiž byli co k čemu, tak by viděli, že toto zkoušení občanů Ústava nedovoluje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…