Karel Sýs: Tajvanec za žvanec

11.09.2020 13:30

Miloš Vystrčil vyrazil na Tchaj-wan. Čím menší osobnost, tím drzeji se dere do popředí. Nemyslím na tělesnou výšku, ale na malost intelektu. Takový ke všemu ochotný snaživec si neuvědomuje si, že první řady vždy dopadly špatně, ať šlo o bitvy reálné, nebo intelektuální.

Karel Sýs: Tajvanec za žvanec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Sýs

Inu, Tajvanec za žvanec!

Je to odvážné? Je to nezodpovědné? Ani jedno, ani druhé.

Odvahu nepotřebuje, domnívá se totiž, že za ním stojí Velký Bratr a že ho podrží, až ho poženou s keserem. Jenže Velký Bratr má jiné plány a na nějakém skrčkovi mu nezáleží. Ukázal ses na moment na forbíně a teď táhni mezi odložené kašpárky.

Nezodpovědnost? Loutkovodiči ho určitě ujistili, že v případě maléru převezmou odpovědnost za něho. To se však v pimprlovém divadle nestává. Vystrčil se jistě domnívá, že když vystrčí na Čínu neoholenou tvářičku, celý svět strne údivem i obdivem. Nepochopil, že na Čínu vystrčil spíše svou zadní tvářičku. Takových tvářiček však Čína za tisíciletí viděla dost, aby ji nějaká figurka zaskočila.

Existuje ještě samostatná česká zahraniční politika? Nominálně ji řídí Černínský palác. Ten už zažil ministrů! A mimo jiné právě z něj utíkal před Rudou armádou K. H. Frank. Nitky samozřejmě vedou jinak. Kam? To by nám neřekl ani slavný loutkář Matěj Kopecký!

Projeví se čínská nelibost ostřeji, než že jen odmítne převzít pár klavírů? Čína je a vždycky byla velmoc. Mistr Sun by možná poradil, ať na nějakého zbrojnoše v cizích službách vystrčí zadnici. Anebo naopak: aby vzala zemi, odkud byl vyslán, pod krkem.

Potíž je v tom, že naše země jako taková vždycky měla s Čínou nadstandardní vztahy. Vždyť jenom na Zpěvech staré Číny vyrostl nejeden český básník první velikosti! Poezie dnes v Česku, na rozdíl od Čech, už nic neznamená. Ale snad Česko dostane strach aspoň o fotbalovou Slávii, když už ne o automobilky, elektrárny a tvrdé juany. Snad si uvědomí, že v zápase na život a na smrt, který právě odstartoval, Česko nikdo nebude šanovat, natož bekovat. Nebo je tu pravděpodobnost, že Protektorát měl splnit jistou úlohu, o níž není radno hovořit nahlas. Ostatně nárazníkové státy patří k vyhledávaným artiklům mezinárodní politiky za všech dob a režimů.

Ať tak či onak, Čína stejně jako slon na nic nezapomíná.

Do Číny a naopak čile proudí diplomaté, ministři, exportéři a importéři. Nedávno přijel do Německa čínsky ministr zahraničí Wang I. Nikdo tamní vládě nevyčítal, že ho vpustila do země. Němci jsou a zůstanou Němci. Němci si dokonce i za Hitlera považovali Stalinova Ruska. A vůbec jakéhokoli Ruska. Buď byli jeho spojenci, nebo z něj měli setsakramentský vítr.

Velcí si váží velkých, jen pidimužíci se domnívají, že když kopají obry do kotníků, že je obři nezašlápnou.

Naneštěstí je tu ono příslovečné superpapeženství. Češi vždycky byli, jsou a bohužel i budou papežštější než Kristův náměstek. Jen jednou ve svých dějinách se dokázali vzmužit a hnali papežence z českých luhů i hájů.

Ale jinak stačilo, aby papež, a nejen papež, mrkl jedním oken a hned se rozmrkali, až přestali vidět i svou vlastní ostudu.

Mistr Jan Hus strojí na Staroměstském náměstí bezmála jako na hanbě.

ODS si mne ruce, Vystrčil jim má pomoci vyhrát volby. A dokonce obsadit Hradčany! Záleží ovšem na tom, jak dalece se například koronavirem a jinými metlami i metličkami podařilo vymést z českých lebek posledních zbytky vzdoru. Divák, který propadl ČT 24, už nepotřebuje nic víc než blábolivé mihotání obrazovky.

Vystrčil by měl zůstat doživotním senátorem. Senát není přece nic jiného než penězožroutská temná komora tzv. demokracie.

Karel Sýs

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Husák: Z větrníků obří „vibrátory“

21:33 Václav Husák: Z větrníků obří „vibrátory“

Autoři televizních a filmových dokumentů hledají divácky zajímavá témata všude kolem nás. Často se s…