Karel Wichs: Do USA ilegálně putují stovky dětí ze Střední Ameriky

28.07.2014 17:07

Není to křižácká výprava, kdy katoličtí vládci vysílali děti svých poddaných, aby svou nevinností osvobodily Svatou zemi. Současné výpravy dětí ze Střední Ameriky do USA se jí však podobají. Jsou vedeny vírou v lepší život a většina jich neskončí dobře.

Karel Wichs: Do USA ilegálně putují stovky dětí ze Střední Ameriky
Foto: 123RF.com
Popisek: Americký Kongres
reklama

V posledních měsících vzrostl o téměř 500 procent počet dětí, které ilegálně putují ze své vlasti do USA. Proto se koncem minulého týdne ve Washingtonu sešel prezident Barack Obama se svými kolegy z Guatemaly, Salvadoru a Hondurasu, odkud odchází nejvíce dětí. 

Statistiky konstatují, že do dvanácti let utíkají s jedním z rodičů. Minulý týden zveřejnila BBC příběh osmnáctileté Aidé, která překročila severoamerickou hranici v osmém měsíci těhotenství. Vzápětí nato při vyšetřování porodila. Cestu podle svých slov podnikla, aby se setkala se svou matkou. A také proto, že v její vlasti panuje násilí. Podruhé by se prý na tak nebezpečnou cestu nevydala. Týden strávila v autobusech, a nakonec byla zadržená severoamerickými agenty po přeplutí řeky Rio Grande. 

Většinu dětí však odhalí agenti dřív. A návrat do vlasti podle španělského listu El País končívá jejich smrtí. Nyní se Aidé nachází v katolické ubytovně v městečku McAllen. Čeká tam na autobus, který ji dopraví za příbuznými v New Yorku. Jen od začátku června přijala ubytovna Sagrado Corazón přes 3500 matek s dětmi. 

Schůzka prezidentů v Oválné pracovně nepřinesla nic nového. Lídři se shodli na tom, že odpovědnost za daný stav mají administrativy všech dotčených zemí. Barack Obama označil situaci za humanitární krizi. A na závěr schůzky konstatoval, že dřívější opatření začínají přinášet své plody. 

Nikdo však neuvedl, které by to měly být. Růst počtu dětských ilegálů začal před dvěma lety, když Obama prosadil, že děti, které přijedou za rodičem do USA, mohou tam s ním zůstat. 

Právě to republikáni vyčítají Obamovi. Jeho administrativa se nyní rozhodla, že bude zkoumat v zemi, odkud děti emigrují, jestli je jejich pobyt v USA oprávněný. Jak je vidět, humanitární krize v zemi emigrantů nemá řešení.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rozhlas.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Výzva vládě České republiky

22:35 Petice: Výzva vládě České republiky

My, výzkumní a pedagogičtí pracovníci, kteří se věnujeme Barmě/Myanmaru, bychom Vás tímto chtěli pož…