Integrovaný registr znečišťování je veřejně přístupná databáze, kam musí povinně hlásit všechny příslušné provozovny své emise do ovzduší, vody, půdy, a v odpadech. Nejvíce velkých průmyslových zdrojů znečišťování je v krajích Moravskoslezském a Ústeckém, následují je pak kraje Středočeský a Zlínský. Množství provozoven, které ohlásily úniky a přenosy do IRZ za rok 2010, vzrostlo přibližně o 150 na současných 1651.
Čerstvé statistiky vypouštěných emisí látek znečišťujících životní prostředí nejsou nijak lichotivé a pozitivní. Obecně lze podle prvních dat konstatovat, že došlo k nárůstu emisí u mnoha nebezpečných látek. Data do IRZ budou nicméně ještě průběžně zpřesňována, protože často dochází k různým chybám při zjišťování a sledování látek u zdrojů znečišťování.
Například emise rakovinotvorného styrenu vzrostly o cca 30 tun, tedy o jednu třetinu, a o 17 se zvýšil i počet ohlašovatelů (na 84 za rok 2010). Nejvíce rakovinotvorných a potenciálně rakovinotvorných látek (např. arsen, azbest, benzen, ethylenoxid, formaldehyd, chrom, kadmium, vinylchlorid, nikl, olovo, polychlorované bifenyly, rtuť, a další) vypouští tradičně podniky DEZA Valašské Meziříčí a Spolana Neratovice (chemický průmysl). Ohlášené množství emisí některých z těchto látek vzrostlo (zvláště dichlorethan ze Spolany Neratovice).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz