Klub na ochranu demokracie: Proti zneužití obětí holocaustu a útoků v Paříži

19.01.2015 9:40 | Zprávy

Klub na obranu demokracie a někdejší účastníci nezávislé disidentské skupiny Demokratická iniciativa vydali výzvu k veřejnosti před chystanými oslavami výročí osvobození Osvětimi ruskou armádou.

Klub na ochranu demokracie: Proti zneužití obětí holocaustu a útoků v Paříži
Foto: auschwitz.org
Popisek: Koncentrační tábor Osvětim

Upozorňují v ní, že akce má být protiváhou k oslavám v Osvětimi, které jsou pojaty jako vzpomínková akce. Západu ani Polákům se totiž nechce oslavovat Rusy jako osvoboditele ve chvíli, kdy okupovali Krym, destabilizují Ukrajinu a chtějí znovu uplatnit svůj mocenský vliv na územích, které ovládali v době studené války. Rusko usiluje o to,  aby při tom při všem vznikla iluze o jeho jednotě se Západem v boji  proti antisemitismu, rasismu a xenofobii. Je to zneužití obětí holocaustu a zneužití obětí nynějších krvavých útoků v Paříži. Proti tomu je třeba v rámci daném ústavou a zákony veřejně vystoupit,  zvláště pokud do ČR při té příležitosti navíc ještě přijede prezident Putin.

Výzva Klubu na obranu demokracie a někdejších účastníků Demokratické iniciativy

Svět stále ještě žije krvavými teroristickými útoky v Paříži. Islámský terorismus představuje velké nebezpečí a nelze ho bagatelizovat. Bylo by však neblahé přehlédnout kvůli tomu nebezpečí jiná a stejně naléhavá.  

27. ledna uplyne 70 let ode dne, kdy ruská armáda osvobodila nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi. Před deseti lety proběhly při té příležitosti v Polsku okázalé oslavy s mezinárodní účastí. Dnes je jiná situace, Ruská federace anektovala Krym, podporuje rozvrat na východě Ukrajiny a netají se záměrem znovu uplatnit svůj mocenský vliv na územích, které Rusové tak či onak ovládali během studené války. Vztahy mezi demokratickým Západem a Ruskem jsou na bodu mrazu, málokdo má chuť mu pomáhat, aby bylo za těchto okolností oslavováno jako osvoboditel. Proto v Polsku proběhne tentokrát jen vzpomínková oslava v Osvětimi, kterou pořádá státní Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zúčastní se ovšem i polský a německý prezident. Ruský prezident účast odmítl, nebyl ostatně ani pozván.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Memento 22. června 1941

9:53 Jiří Weigl: Memento 22. června 1941

Letos 22. června uplynulo 85 let od přepadení Sovětského svazu nacistickým Německem a zahájení tzv. …