Kverulant: Budeme muset zaplatit firmě Diag Human 14 miliard korun?

19.08.2019 16:18 | Zprávy
autor: PV

Nedávno soudy v Lucembursku definitivně povolily Diag Human exekuci účtů České republiky. Firma Josefa Šťávy si tak může vzít peníze českých daňových poplatníků, pokud se nacházejí v lucemburských bankách.

Kverulant: Budeme muset zaplatit firmě Diag Human 14 miliard korun?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Razima, ředitel neziskové organizace Kverulant

Podle všeho je to však jen začátek dalších exekucí peněz Českého státu v evropských bankách. Spletitá kauza kolem společnosti Diag Human se táhne roky. Její počátek leží v roce 1992 u tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara a jeho nepodložených vyjádření, kvůli kterým byl zastaven obchod Diagu s krevní plazmou.

Arbitráž z roku 2008 přiznala Diagu náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun, a protože stát tyto peníze Diagu zatím nedal, tato částka denně narůstá o úroky ve výši 1,3 milionu. Celkem to i s úroky dělá téměř 14 miliary korun. Přesto všechno se zástupci státu už roky tváří, že se naprosto nic neděje a daňový poplatník už nikdy žádné peníze Diagu nebude muset platit. Ale je to skutečně tak?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

dotace bydlení

Pane Juchelko, nebylo by jednodušší místo zřízení "Kobry" zrušit dotace na bydlení, které jsou nejvíce zneužívány? Dále nechápu, že zřízení kontrolního orgánu vám bude trvat 3 roky... Sue

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Stát chrání zločince na úkor poškozených, část 2

15:57 Zdeněk Jemelík: Stát chrání zločince na úkor poškozených, část 2

V roce 2017 jsem na doporučení advokáta Michaela Bartončíka začal sledovat trestní řízení soudní pro…