Ladislav Jakl: Centrální banka jen dělala svou práci. Bohužel

23.12.2013 19:32 | Zprávy

Někteří z těch, kdo vykazují známky pochopení pro měnovou intervenci České národní banky (ke které se bankovní rada podle veřejných informací rozhodla nejtěsnější většinou jediného hlasu), používají tento argument: „Oponenti, co se divíte? Vždyť centrální banka jen dělala svou práci. Udělala to, co dělala už mnohokrát, a to, co dělají běžně i jiné centrální banky! Jen poněkud méně obvyklým nástrojem, ale i tak nástrojem, který už byl centrálními bankami přece mnohokrát použit“.

Ladislav Jakl: Centrální banka jen dělala svou práci. Bohužel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl, tajemník bývalého prezidenta Klause

Vlastně mají do jisté míry pravdu. Ale kromě toho, že narážejí na rozpor mezi legitimitou a legalitou (a tedy na starou otázku, že ne vše, co udělat smím, je i správné udělat), tak také – někteří možná bezděčně – ukazují na jádro problému: na současné postavení centrálních bank v systému státní správy a na rozsah jejich působnosti v ekonomice. A tím vlastně pomáhají otevřít podstatné téma, kolem kterého mnozí stále chodí po špičkách: není načase začít se bavit o možném přehodnocení role a kompetencí centrálních bank? Pro nás pouliční ekonomy je to téma už dávno, je tedy možná načase, aby následovali i ti ekonomové, kteří po ulici nikdy nechodí.

Ne, toto téma není nijak svatokrádežné, i když při jeho zmínce okamžitě vstanou noví bojovníci hájící nezávislost a nedotknutelnost některých výsostných institucí. A budou chtít pokus o nastolené této debaty vykládat jako pokus o připoutání centrální banky k exekutivě a o snížení míry nezávislosti jejího rozhodování na aktuální politické moci.

Ale to by se svým výstřelem ocitli zcela mimo terč. Nejde totiž o debatu o vztahu exekutivy a bankovní rady či o rozdělení některých pravomocí mezi ČNB a jiné instituce (vláda, ministerstvo financí…). Nejde totiž vůbec o „nezávislost“ centrálních bankéřů. Jde o nezávislost mnohem důležitější. O nezávislost trhu na vnějších voluntaristických zásazích, na umělých necitlivých impulsech a bariérách. A o to, zda tlačením tržních subjektů k jiným rozhodnutím, než ke kterým by dospěli vlastní svobodnou úvahou o svých množných příštích pohybech na trhu, netlačíme ekonomiku jako celek k suboptimálnímu chování, ke špatné alokaci zdrojů, k chybnému a neefektivnímu rozhodování.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ladislav Jakl

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Věříte Zelenskymu?

Je nebo není podle vás pravda, že některé české firmy dodávají Rusku stroje k výrobě zbraní? Mě na tom zaráží, že pro svá tvrzení nepředložil žádný důkaz a jestli má pravdu, jak to, že on to ví a politici této země ne? A taky, jestli je to pravda, co bude dál? Hrozí něco daným firmám? Ještě by mě za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: ČT v chaosu a chaos v ČT?

14:17 Pavel Foltán: ČT v chaosu a chaos v ČT?

A opět na scéně (mediální, občanské, politické i veřejné) jsou ty TV poplatky.