Ladislav Žák: Ledy se hnuly

26.03.2020 19:35 | Zprávy

Postupně nám došlo, že bezmála každodenní televizní exhibice ve formátu „vanmenšou“ s několika oleandry problém s epidemií nevyřeší. Nekonečná řada falešných slibů ohledně ochranných prostředků nás nejprve pobouřila, ale nakonec v nás probudila vlastní iniciativu a rozhodli jsme se pomoci si sami.

Ladislav Žák: Ledy se hnuly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Žák

Iniciativa lidí se šíří společností a zdaleka už se neomezuje jen na shánění a šití roušek a míchání dezinfekčních prostředků všeho druhu. Začínáme si opravdu pomáhat a využíváme přitom moderních technologií, ale i starých osvědčených postupů. Je to opravdu příjemný pocit nehledě na složitou a krizovou situaci.

Jestli lze tedy vládě něco vytknout, mimo to, že příliš podléhá nutnosti vést při řešení skutečně vážného problému volební kampaň svého šéfa, tak je právě to, že vystupovala jako spasitel, někdo, kdo všechno zařídí, nakoupí a přiveze. Až výkřik premiéra, že osobně rozveze respirátory jaké nejen svět, ale ani nikdo jiný neviděl, ukázalo i méně bystrým že odtud záchrana ani spása opravdu nepřijde. Následovalo komplementární prohlášení ministra zdravotnictví, že těch respirátorů chybí jen asi milión. Především tam, kde jsou třeba nejvíce. Nedělní výtok slov z premiéra na Primě byl jen pověstnou třešničkou na dortu.

Vláda měla od počátku celé „akce koronavirus“ promyšleně probouzet iniciativu lidí, vtahovat je do řešení problému. Obracet se k lidem s opravdovým zájmem o spolupráci, přesvědčovat je, že bez nich to nepůjde. Že jsou důležití nejen jako objekty, ale především subjekty celého problému a jeho řešení. Dnes nás vyzývají k nošení roušek, dokonce to nařizují, ale sami nadále vystupují v televizi okázale bez nich. Snad to bude nadále lepší, žádná vláda demokratické země se totiž nemůže při řešení jakéhokoliv problému obejít bez lidí a nedemokratické postupy věci jenom zhoršují. To, co si mohou dovolit jiné režimy s jiným politickým společenským a kulturním zázemím není možné aplikovat v Evropě a u nás především.

Přes veškeré administrativní zákazy a restrikce je naším úkolem být dobrými sousedy svých spoluobčanů a především zůstat lidmi…

Nebudu vládu kritizovat, protože zvládá něco neočekávaného, velkého rozsahu, opravdovou „talebovskou“ černou labuť. Předchozí vlády páchaly na systému civilní obrany a našem povědomí o něm jedno zvěrstvo za druhým a tu současnou postavily do obtížné situace. Přes to platí elementární pravda, že žádnou krizi nelze skutečně vyřešit ani řešit bez těch, kterých se tato krize týká…

Snad si to vláda konečně uvědomí…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Klaus: Neuvěřitelně tvrdý útok Evropské unie vůči Maďarsku

18:14 Václav Klaus: Neuvěřitelně tvrdý útok Evropské unie vůči Maďarsku

Před několika dny skončily tzv. evropské volby neboli volby do Evropského parlamentu. Vzhledem k nap…