Libor Dvořák: Je dnešní Janukovyčova nemoc diplomatická?

30.01.2014 22:18

Ptají se četní domácí i zahraniční komentátoři a analytici: kancelář ukrajinského prezidenta totiž oznámila, že její šéf „trpí prudkým respiračním onemocněním, doprovázeným vysokými teplotami“.

Libor Dvořák: Je dnešní Janukovyčova nemoc diplomatická?
Foto: ČT24
Popisek: Demonstrace na Ukrajině

Včera večer totiž po bouřlivém dni na půdě Nejvyšší rady, tedy ukrajinského jednokomorového parlamentu, právě Janukovyč musel přijet, shromáždit poslance „své“ Strany regionů v sále parlamentního kina a tam na ně údajně křičet: „Buď budete hlasovat pro návrh Jurije Mirošnyčenka, nebo se dnes nebude hlasovat vůbec!“

Oč tu jde? Zákon o amnestii pro zadržené při více než dvouměsíčních protivládních protestech, a těch je víc než stovka, existoval na půdě ukrajinského parlamentu ve čtyřech variantách. Část „regionálů“ přitom byla rozhodnuta hlasovat pro jednu z variant, která právě Janukovyčovi nevyhovovala. Přijel se tedy přimluvit, či spíše přiřvat za tu, která se líbila jemu. V Mirošnyčenkově návrhu je totiž podmínka, že amnestie začne platit až ve chvíli, kdy protestující vyklidí budovy státní správy a také veřejné komunikace. Jmenovaný poslanec přitom zdůrazňuje, že „jeho“ znění zákona nezahrnuje ani Dům odborů, ani tzv. Ukrajinský dům, tedy budovy v centru Kyjeva, jež si opozice řádně pronajala. Podmínka vyklizení obsazených objektů byla ale pro opozici tak jako tak nepřijatelná, takže tři její strany se hlasování zdržely a zákon nakonec – opět trochu paradoxně, stejně jako předvčerejší zrušení devíti antidemonstračních zákonů – prošel hlasy vládní strany… Ukrajinská demokracie se asi nestačila divit.

Janukovyčova nemoc může být skutečná, ale daleko podstatnější je, že ukrajinský prezident zřejmě neví, kudy kam. Jak včera konstatovali poslanci strany Baťkivščyna, když do Nejvyšší rady přijel, vypadal prý „velmi znepokojeně“. Není divu: Jakkoli všechen ústup z tohoto týdne, k němuž se zatím odhodlal, je pokud možno revidován v jeho prospěch, jako Damoklův meč nad ním vytrvale visí opoziční požadavek předčasných parlamentních i prezidentských voleb. Zejména v těch prezidentských by byl přímo zázrak, kdyby v nich Viktor Andrejevič obstál.  

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rozhlas.cz

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

20:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

Ve vaší blízkosti, pánové, by mi mohl změknout mozek... Petr Žantovský našel zdroj pro poetické zhod…