Libor Dvořák: Má se v Rusku konat další šampionát ve fotbale?

11.08.2014 21:42 | Zprávy

Proč by bylo dobré, aby fotbalový i politický svět ponechal Rusku právo uspořádat mistrovství světa ve fotbale pro rok 2018? Takovouto otázku si klade ve známém německém listě Süddeutsche Zeitung Detlef Esslinger.

Libor Dvořák: Má se v Rusku konat další šampionát ve fotbale?
Foto: worldwide.com
Popisek: Fotbal, ilustrační foto

Nezahánějte Rusko do kouta – tak zní hlavní apel tohoto materiálu, a dlužno říct, že je to argument poměrně častý: země, která nemá co ztratit, přestává být předvídatelná, což o Rusku platí dvojnásob, jelikož předvídatelné není skoro nikdy.  

Podle zmíněného autora je navíc v podmínkách zvýšeného mezinárodního napětí při zavádění jakýchkoli sankcí nutné mít na mysli, že jsou to na jedné straně obyčejní lidé, kteří věci obvykle příliš neovlivní, a na straně druhé moc. Sankce ovšem nakonec obvykle postihnou všechny bez rozdílu.  

Ve zmíněném Německu, kde se tento materiál zrodil, je situace docela zajímavá: všichni si samozřejmě přejí, aby Německo znovu zvítězilo, ale podle průzkumu veřejného mínění, který si objednal tentokrát slavný časopis Stern, 45 % dotazovaných je pro to, aby šampionát byl přenesen někam mimo Rusko, ale stejných 45 % je proti tomu.  

Detlef Esslinger z toho vyvozuje zajímavý závěr: „Jakmile má německé veřejné mínění odpovědět na to, jak se to má s německým vztahem k Rusku, jsou tu v zásadě jen dvě odpovědi, rovnající se názorům vyloženě polárním – buď nezdolné přátelství, anebo přímo pološílené nepřátelství.“  

Stejný autor hned uvádí dvě naprosto protikladná trestná opatření: když se spolková vláda rozhodla nebudovat v Rusku centrum bojové přípravy ruských ozbrojených sil, je to správné, protože toto rozhodnutí je zaměřeno na konkrétní cíl – omezuje možnosti vojenské agrese ruského státu, ale obyvatelstva se nijak nedotýká.  

Zato vzít Rusům světové fotbalové mistrovství, to je jako bychom Rusům řekli: „Abyste tuhle celosvětovou slávu pořádali, si nepřejeme a je nám jedno, co si myslíte o své vládě.“  

A podle Esslingera má toto opatření ještě jednu významnou vadu: proč by Putin v letech 2015 až 2017 šel na nějaké mezinárodně politické kompromisy, když bude vědět, že o pořadatelství zmíněného šampionátu stejně přišel?  

A ještě něco: průzkumy veřejného mínění se samozřejmě provádějí také v Rusku a tam dvě třetiny obyvatelstva mají za to, že viníky ukrajinské krize jsou EU a USA.  

Pro nás to samozřejmě zní přímo divoce, ale podle Detlefa Esslingera to znamená jedno jediné: právě teď by se Rusové, Evropané a Američané měli setkávat co nejčastěji, protože „každý kontakt má cenu už sám o sobě“. S tímhle názorem by se jistě dalo polemizovat, ale ještě rozumnější bude zamyslet se nad ním.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…