Libor Dvořák: Pokusí se ruský prezident destabilizovat Balkán?

23.11.2014 14:55 | Zprávy

Známý německý list Rheinische Post připomíná důležitý projev Vladimira Putina na tradičním Valdajském fóru, které se konalo právě před měsícem.

Libor Dvořák: Pokusí se ruský prezident destabilizovat Balkán?
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Ostatně tento projev, jemuž se u nás alespoň prozatím velká pozornost nevěnovala, je na Západě srovnáván se slavnou zastrašovací řečí na mnichovské bezpečnostní konferenci před sedmi lety, kde Putin západní společenství varoval před dalším rozšiřováním NATO ve východním směru a na postsovětské území. Pravdou je, že tehdy ho Aliance v jistém smyslu poslechla.

V novém zásadním projevu, pravda, proneseném ještě před summitem G20 v Brisbane, totiž ruský prezident USA obvinil, že světu předkládá „jednostranný diktát“, a prohlásil, že Rusko bude proti podobným postojům ze všech sil bojovat.

To se koneckonců už v praxi děje: Rusko letos na jaře anektovalo Krym, přes bouřlivé protesty a nesouhlas s „křivým obviňováním“ jednoznačně podporuje východoukrajinské separatisty, ruské bombardéry křižují podél hranic Severoatlantické aliance a ruské bitevní lodi připlouvají až k australským břehům. Kromě toho ovšem Kreml uplatňuje tzv. měkkou sílu v zájmu posílení svého vlivu v oblastech, na něž si vsadil už před delší dobou – a to se týká především Balkánu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Český rozhlas

Komunisté

Myslíte, že SOCDEM pomůže se dostat Komunistům zpět do Sněmovny? Podle mě je to přesně naopak. A vás se ptám, proč myslíte, že řada voličů i dnes volí komunisty? Nemyslíte, že je to i vaší vinou, protože neumíte dělat sociální politiku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

15:16 Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

„Česká republika bude nadále soběstačná v produkci základních obilovin. Jejich úroda však bude letos…