Jeho zdůrazňovaní zdvořilí „zelení mužíčkové“ počátkem roku infiltrovali celý krymský poloostrov, počátkem března se postarali (za pomoci ruských vojáků, kteří na Krymu podle rusko-ukrajinské smlouvy měli tak jako tak zůstat až do roku 2042) o jeho faktické obsazení, následovalo referendum s výsledkem, připomínajícím volební procenta ze socialistických dob – a bylo hotovo.
Pak ale začaly potíže. V Luhanské a Doněcké oblasti vypukly boje, jež se podle některých známek měly rozšířit i dál, vlastně až k podněsterské hranici, a vytvořit tak koridor, který by ruské území spojil jak s Krymem, tak i s Podněstřím.
Tento plán ale viditelně nevychází a některá prohlášení ruského ministra zahraničí Lavrova ze závěru roku naznačují, že pokud tento záměr existoval (a s pojmem Novorusko přišel na jaře sám Putin), tak se od něj zřejmě ustupuje. Ostatně přestože ruské vojenské angažmá na východě Ukrajiny je věc, o níž nikdo soudný nepochybuje, Moskva se ke své úloze v ukrajinské tragédii tvrdošíjně nehlásí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rozhlas.cz