„Na Ukrajině máme jen dobrovolníky,“ tvrdí utkvěle Moskva o ruském angažmá ve východoukrajinském konfliktu.
Na tuto stereotypní ruskou lež – a jinak se to nazvat nedá, což ostatně, snad kromě většiny ruských občanů, všichni vědí – autoři dnešního parlamentního prohlášení ukrajinské Nejvyšší rady konstatují:
„Ozbrojená agrese Ruské federace proti Ukrajině začala 20. února 2014, kdy byly zaznamenány první případy narušení rusko-ukrajinské státní hranice ruskými ozbrojenými silami.“
Ve zmíněném dokumentu se podrobně vypočítávají události počátku loňského roku, které v první etapě vedly k ruské anexi Krymu.
Zdůrazňuje se tu například, že ruská státní moc, která nejdřív odmítala přiznat, že uniformovaní, dnes již legendární „zelení mužíčci“ v maskovacích uniformách bez distinkcí, kteří se těsně před obsazením Krymského poloostrova pohybovali po jeho území, byli ruští občané, to dodatečně přiznali – včetně Vladimira Putina ve skandálním televizním dokumentu Krym – návrat do vlasti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Český rozhlas