O ruském členství se o víkendu hodně mluvilo. Tenhle zajímavý podnět zmínil i český prezident Miloš Zeman, který řekl, že Rusku byl podíl na projektu nabídnut, to odmítlo, ale dnes toho možná lituje.
To se ovšem při dnešních mezinárodněpolitických aktivitách Ruské federace dá jen těžko předpokládat: Rusko přece chce prostor kolem sebe samo řídit, a ne se stát řadovou součástí dění, jehož otěže má v rukou někdo jiný a Rusové by se v jeho rámci ocitli ve stejné či přibližně stejné situaci jako třeba Ukrajinci, Gruzíni či Moldavané.
Dosti přesně aktuální stav věcí pojmenoval současný předseda Evropské komise Donald Tusk.
Ten Moskvu obvinil z uplatňování „agresivní a zastrašovací taktiky“ vůči svým sousedům a pokračoval: „Přestože v Rusku mnozí projekt Východního partnerství vnímají jako pokus vytlačit Moskvu z postsovětského prostoru, tento program není namířen proti nikomu konkrétnímu a směřuje výhradně k rozvoji spolupráce mezi zeměmi, jež se ho účastní.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV