Libor Dvořák: Rusko exprezidenta Janukovyče pravděpodobně Ukrajině nevydá

14.01.2015 12:37

Mají toho na svědomí hodně, vyplývá ze zmíněného mezinárodního zatykače na Janukovyče a jeho kolegy, kteří se dnes v drtivé většině případů nalézají na území Ruské federace.

Libor Dvořák: Rusko exprezidenta Janukovyče pravděpodobně Ukrajině nevydá
Foto: Oliver Stone
Popisek: Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč a americký filmový režisér Oliver Stone

K nejdůležitějším přitom patří bývalý premiér Mykola Azarov, exministr pro daňovou správu Oleksandr Klymenko, exministr financí Jurij Kolobov či bývalý šéf spojové společnosti Ukrtelekom Heorhij Dzekon.

Všichni tito lidé jsou v zatykači obviněni z rozkrádání či znehodnocování národního majetku, zneužívání služebního postavení, terorismu, vedoucímu ke smrti desítek civilistů, či dokonce ve výzvách k destrukci ústavních pořádků na Ukrajině a uzurpaci státní moci.

Racionálně k tomu připojme, že zejména poslední dva body jsou tak trochu přitažené za vlasy – vždyť mimo jiné právě tito lidé z téhož viní současnou ukrajinskou nejvyšší politickou garnituru, která se podle jejich názoru k moci dostala na základě puče.

Přestože nějaký oficiální ruský postoj k zatykači Interpolu ještě není znám, prokremelský politolog Alexej Česnakov už v rozhovoru pro list Vědomosti prohlásil, že Rusko tomuto tlaku nevyhoví, protože jeho politická motivace je až příliš zjevná.

Moskva prý navíc podle dalších znalců ruských poměrů nemá za povinnost vyhovět žádosti Interpolu. Janukovyč podle těchto hlasů navíc získal ruský politický azyl, takže Rusko ho podle vlastních zákonů vydat ani nemůže.

Jak říká ruský advokát Genri Reznik, známý mimochodem jako obhájce řady Putinových odpůrců, stejně by si počínala jakákoli jiná evropská země, protože politická motivace zatykače je prý „evidentní“.

V této souvislosti poznamenejme, že pro údajnou zpolitizovanost celého případu vydání zatykače, o nějž Ukrajina žádala už loni v březnu, Interpol váhal prakticky až do konce roku 2014.

Janukovyč zkrátka může v Rusku žít docela v klidu – a popravdě řečeno, jeho vydání či nevydání Ukrajině je v komplikovaných rusko-ukrajinských vztazích problémem spíše méně významným. Jak se zdá, Ruská federace na tento případ oficiálně reagovat ani nehodlá. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Český rozhlas

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…