Libor Dvořák: Žirinovskij znovu hrozí zničením Polska

18.08.2014 7:34

„Ať se pořádně naučí rusky, pokud mě chtějí překládat do polštiny,“ vzkázal Žirinovskij do Varšavy, když se ho ruští novináři ptali, jak své nedávné výroky myslel.

Libor Dvořák: Žirinovskij znovu hrozí zničením Polska
Foto: Archiv
Popisek: Polsko
reklama

„Smysl těchto mých slov spočíval v tom, že v případě velké války některé malé země zcela ztrácejí perspektivu, že by snad na příští politické mapě světa mohly zůstat. Kdyby taková velká válka nastala, první úder by samozřejmě mířil do zemí, kde je největší počet vojenských základen NATO a nejvíc severoatlantických letounů. To jsou dnes Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko a zčásti taky Rumunsko,“ vypočítává Žirinovskij. 

Své týden staré výroky se ovšem snažil relativizovat tím, že dodal. „Mluvím jen o tom, že tyto země se nebezpečí vystavují samy. Žádná velká válka zatím není, a to je dobře, napětí ale přece neustále roste. Polští dobrovolníci bojují na východní Ukrajině proti tamním vlastencům. Což vypovídá o tom, že se Polsko prostřednictvím soukromých osob dopouští agrese proti ruskému státu.“ Inu, vskutku železná logika. 

Za zmínku jistě stojí, že Žirinovského chování rozhořčilo nejen Poláky a Pobalťany, ale i některé Rusy. Představitelé etického výboru Státní dumy proto přislíbili, že se výroky místopředsedy ruské dolní sněmovny budou zabývat. Podobné iniciativy zmíněného výboru však v minulosti nikam nevedly a Žirinovskému se nikdy nic nestalo. 

Spíš než samotné Žirinovského agresivní povykování, na něž je svět koneckonců zvyklý, však překvapuje fakt, proč osoba tak odiózní zůstává tak dlouho (alespoň opticky) na výsluní ruské politické scény.  

Pro prezidenta Putina, který v zemi rozhoduje o všem, by jistě nebyl problém se Vladimira Volfoviče zbavit. Zřejmě se mu ale stále hodí do jeho autoritářského politického krámu. 

A tak nejlépe vše asi glosoval šéf litevské diplomacie Linkevičius, který pro jednu domácí rozhlasovou stanici prohlásil, že podobné výroky je nejlepší ignorovat, protože „potkáte i politiky, kteří nepatří do parlamentu, ale dejme tomu do zoologické zahrady“.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rozhlas.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Pavel: Slovo vydavatele - Jedenáct let

21:31 Miroslav Pavel: Slovo vydavatele - Jedenáct let

Když jsem před jedenácti lety podlehl vábení a koupil od sociální demokracie Literární noviny, mysle…