Libor Winkler: Slibem nezarmoutíš

23.06.2015 18:50 | Zprávy

Když před více než dvěma lety vznikl projekt Rekonstrukce státu, líbilo se mi, že je velmi konkrétní. Týkal se přijetí jasně vymezených zákonů potřebných k větší odpovědnosti a průhlednosti státní správy – tedy k tomu, aby stát lépe sloužil svým občanům.

Libor Winkler: Slibem nezarmoutíš
Foto: nfpk.cz
Popisek: Nadační fond proti korupci

Pro jeho oponenty tedy nebylo tak jednoduché označit tuto snahu za „planý aktivismus a populismus“, jak se s tím setkal Nadační fond proti korupci a jeho podporovatelé z řad podnikatelů, kteří určitě nechtěli být aktivisty nebo si populisticky budovat novou image. Spíš jim vadilo, že by měli rozebírat své podnikatelské plány s pány, jako jsou Janoušek, Rittig nebo nedávno propuštěný Alexandr Novák, případně kupovat kabelky budoucí paní Nečasové.

Plán organizátorů Rekonstrukce státu byl jasný a srozumitelný: navrhnou se konkrétní zákony, politici se k nim před svými voliči jasně postaví a slíbenou podporu pak v parlamentu realizují, přičemž Rekonstrukce státu bude plnění jejich slibu kontrolovat a informovat o výsledku jejich voliče. Podporovat finančně takový projekt mi připadalo velice užitečné. Aktivním politikem být nechci a hodit lístek do urny mi zase připadá málo.

Z počátečních pozitivních reakcí politiků, kteří si vesměs netroufali rozumné zákony nějak výrazně rozporovat, se mi zdálo, že věci půjdou rychle dopředu. Jak jsem byl naivní. Brzy se ukázalo, že pravidlo „slibem nezarmoutíš“ platí i zde. Politici umějí čtyřletým volebním cyklem obratně proplouvat: počáteční nadšení vystřídá těžké vyjednávání – a to i v situaci, kdy to vypadá, že je většina pro – a pak jsou voliči obratně připravovaní na to, že se věc do konce volebního období asi nestihne. Další taktikou je takové obrušování zákona, že nakonec z původní myšlenky mnoho nezůstane.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

15:16 Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

Přečetl jsem si článek europoslance Zdechovského, ve kterém žádá eurokomisařku Leyenovou o zákaz sov…