Že jsou přesto představitelé celníků a policistů ochotni dál veřejně tvrdit, že je na zdejším trhu nelegálního alkoholu stejně jako i jinde v Evropě, tedy kolem 10 až 15 procent, prozrazuje buď do nebe volající nekompetentnost, nebo cynismus.
Podle svědectví šéfa jedné z největších zdejších likérek v týdeníku Ekonom mají totiž podstatně menší problémy s černým trhem i na sousedním Slovensku nebo v Polsku. Polští výrobci lihovin podle jeho slov dokonce odhadují, že u nich je podíl černého trhu s lihovinami ve srovnání s Českem asi třetinový. Závěr z toho může být jen jeden jediný: státní instituce, které mají boj proti lihové mafii v popisu práce, selhaly na celé čáře.
Selhává ale celá společnost: místo aby se zdejší veřejná diskuse soustředila na jádro věci, diskutuje se především o tom, zda byl zákaz prodeje tvrdého alkoholu rozumný či ne, kolik tím stát denně tratí na daních, a zda to, nedej bože, nebude pro chudáky barmany a drobné prodejce dokonce likvidační. Jako by nejpodstatnější bylo, kdy už bude té zpropadené „prohibice“ konec, likérky pojedou na plný výkon a občané se budou moci opět bez obav chopit svých panáků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz