Lída Rakušanová: Miliardy, které nikomu nechybí

03.07.2013 15:24 | Zprávy

O skoro tři a čtvrt miliardy korun přišel podle švýcarských prokurátorů český stát při privatizaci Mostecké uhelné jejími tehdejšími manažéry.

Lída Rakušanová: Miliardy, které nikomu nechybí
Foto: Radek Kraus
Popisek: Nepokoje na sídlišti Máj v Českých Budějovicích
Ti stojí teď před švýcarským soudem a dotyčné tři miliardy tvoří sumu, o kterou okradli podle švýcarské obžaloby českou státní pokladnu zcela prokazatelně. A to ve chvíli, kdy utajeným nákupem akcií zbavili český stát většinového podílu v této společnosti a pak se postarali o to, aby jim tehdejší Zemanova vláda zbytek státních akcií pod cenou prodala.
 
Peníze na tyto transakce i na úplatky prostředníkům získal management hnědouhelného koncernu s miliardovým obratem výhradně jen tunelováním firmy, kterou spravoval. Z jejich vlastních kapes nešla na privatizaci jediná koruna.  
 
Přesto žádný z tehdejších ministrů financí ve státní pokladně nic nepostrádal. Ani Zemanův ministr financí a dnešní designovaný premiér Jiří Rusnok ne, ačkoliv spravoval státní pokladnu přesně v tom roce, kdy byly z Mostecké uhelné převáděny do Švýcarska poslední obnosy z další zpronevěřené sumy v celkové výši 150 milionů dolarů. Nepostrádal je ovšem ani současný ministr Kalousek, který ještě ve chvíli, kdy už zdejší veřejnost věděla, že švýcarská prokuratura vyšetřuje vážné podezření z praní špinavých peněz ve výši 14 miliard korun a nechápala, proč se česká strana nechce k připravované žalobě připojit, bohorovně tvrdil, že vlastně nikdo o nic nepřišel a tudíž se nic protiprávního nemohlo stát.  
 
Způsob, jakým si manažéři Mostecké uhelné přivlastnili firmu, kterou měli jménem státu spravovat, nazývají analytici „privatizací incestem“. A je zřejmé, že podobných případů bylo v 90. letech víc. Jen namátkou: za peníze státu – konkrétně přes půjčky v polostátních bankách, budoval svůj Chemapol Václav Junek a další „kapitáni průmyslu“, po nichž zbyly miliardové dluhy. Majoritu ztratil ale český stát v 90. letech za podezřelých okolností například i v České pojišťovně, jejímž ovládnutím položil základní kámen svému dnešnímu impériu miliardář Petr Kellner. Na skoupení akcií pojišťovny měl sice prostředky z kuponové privatizace, ale k jejímu převzetí došlo díky ministru financí Kočárníkovi, který posléze z politiky odešel a stal se předsedou představenstva Kellnerovy skupiny PPF. Česká pojišťovna měla tehdy na českém trhu téměř výsadní postavení a vynášela miliardy.  
 
Stručně řečeno: českou justici čeká spousta práce. Švýcarští kolegové předvádějí, jak na to. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

MUS , Rakušanová

autor: rozhlas.cz

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Připravené násilné převzetí českobudějovického Autis Centra nevyšlo

10:07 Alena Maršálková: Připravené násilné převzetí českobudějovického Autis Centra nevyšlo

Kdo a proč chce zničit léta fungující zařízení pro děti s autismem a jakou roli v tom hrají neuspoko…