Luboš Palata: Moldavsko, země, která patří do EU

04.05.2014 19:19 | Zprávy

Je to velmi zvláštní a nepopsatelný dojem, ale v Moldavsku jsem ani chvíli neměl pocit, že se nacházím v nejchudší zemi Evropy. Uklizený a příjemný Kišiněv, mnohem příjemnější, než třeba podle všech statistik mnohem bohatší Bukurešť, uspořádané vesnice obklopené vinicemi, klidná, mírná krajina černozemě, na níž v horském létě a v mírných zimách vyroste vše, na co vzpomenete.

Luboš Palata: Moldavsko, země, která patří do EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Proto ten základní pocit, který jsem z toho nejzapadlejšího koutu Evropy měl, byl, že Moldavsko není země chudá, ale zchudlá, okradená a ožebračená. 

Tím, kdo ji okradl a ožebračil, bylo Rusko a důstojníci čtrnácté armády, jejíž zbytky dodnes vládnou v okupovaném Podněstří, kde tamní separatisty jistí mírové síly Ruské federace. Když jsem před týdnem mluvil s moldavským prezidentem Nicolaem Timoftim, říkal mi jasně, že jeho země se cítí být v plánech Ruska tou další na řadě poté, co se podaří Putinovi uskutečnit jeho cíle na Ukrajině.

Moldavsko však přes všechny hrozby, které z Ruska přichází, touží patřit do Evropy, k níž má od tohoto pondělka opět o něco blíže. Jako první zemi z programu Východního partnerství byl totiž Moldavsku zrušen vízový styk s Evropskou unií. To je pro Moldavany důležitější o to více, že tři čtvrtiny z nich se cítí být součástí rumunského národa, s kterým mají společný nejen jazyk, ale i velkou část svých dodejme evropských dějin.

Z pohledu Rumunska pak je Moldávie jen od Bukurešti nesmyslně odtrženou částí Rumunska a znovusjednocení těchto dvou zemí v Evropské unii má pro Rumunsko podobný význam, jako mělo pro Spolkovou republiku znovusjednocení se s Východním Německem. 

Moldavsko, jak jeho prezident Timofti hrdě říkal "nejlepší žák z celého Východního partnerství", udělalo za poslední čtyři roky obrovský pokrok v mnoha oblastech, demokratickými svobodami a státní správou počínaje a ekonomikou nekonče. Reakcí Moskvy bylo ale takzvané referendum v Podněstří a žádost Tiraspolu o vstup do Ruské federace, na kterou na rozdíl od Krymu Vladimír Putin zatím neodpověděl kladně.

Přesto, nebo právě proto, bych Moldavsko v unii, rád viděl. S Podněstřím, či bez, ale hlavně jak je vidět na Ukrajině, čím dříve, tím lépe. 

Autor je redaktorem MF DNES. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

členství v EU

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, tak jste před 20 lety byl pro vstup do EU, ale teď z ní chcete vystoupit. Co vás nejvíc zklamalo? A jestli tehdy byl podle vás náš vstup do EU nevyhnutelný, není i teď naše setrvání v ní nevyhnutelné? Protože EU asi ještě min nějaký čas existovat bude, a otázkou je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Co přinesly letošní evropské volby v české politice?

10:14 Jiří Weigl: Co přinesly letošní evropské volby v české politice?

Skončily evropské volby a jejich výsledky přinesly pro českou politiku důležité zprávy.